1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Kamuda Yüzde 70 Barajına Takılan Taşeronlar İçin Kadro Talebi TBMM'de
Kamuda Yüzde 70 Barajına Takılan Taşeronlar İçin Kadro Talebi TBMM'de

Kamuda Yüzde 70 Barajına Takılan Taşeronlar İçin Kadro Talebi TBMM'de

375 sayılı KHK'ya eklenen geçici 23 ve 24. maddelerinde % 70 şartına takılan şoför, yemekhane işçileri, temizlik işçileri, sağlık cihazları ihalesinde çalışan vb. işçiler için taşeron alımları devam ediyor. Konu TBMM'de gündeme getirildi.

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelen kanun teklifi ile yüzde 70 koşulu kaldırılarak, bu koşula takıldığı için kamuya geçirilmeyen işçilerin, merkezi idarelerde kadroya, yerel idarelerde ise şirketlere geçişi düzenlenmesi isteniyor.

Sürekli işçi kadrolarına geçebilmek için aranan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmesi kapsamında çalışma şartının gerçekleşebilmesi için aranan koşullardan birisi olan hizmet alımının yaklaşık maliyetinin en az % 70'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dâhil işçilik giderinden oluşmasına ilişkin koşulun kaldırılması ve bu koşulun sağlanamaması nedeniyle sürekli işçi kadrolarına geçirilememiş kişilerin bu kadrolara geçirilmesi amaçlanmaktadır.

7079 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifine dair tüm detaylar şu şekildedir:

7079 sayılı Kanun ile kanunlaşan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin merkezi idarelerde kadroya, yerel yönetimlerde şirketlere geçişi düzenlenmiştir.

7079 sayılı Kanunun 118. maddesi ile 375 sayılı KHK’ya eklenen geçici 23 ve 24. maddelerde taşeron işçilerin kamuya geçişi için “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında” çalıştırılma şartı getirilirken; bir hizmet alımının “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı” sayılabilmesi için “yaklaşık maliyetinin en az % 70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dâhil işçilik giderinden oluşması” şartı aranmıştır.

Söz konusu yüzde 70 şartı nedeniyle araçlı, cihazlı ve malzemeli ihalelerde çalıştırılan, ihalesinde işçilik giderinin yanı sıra araç, cihaz ya da malzeme gideri olan çok sayıda işçi, kamuya geçiş hakkından yararlanamamıştır. Örneğin, araç kiralama ve şoförlük hizmet alımı kapsamında çalıştırılan binlerce taşeron şoför, yemek malzemelerinin de dâhil edildiği ihaleler kapsamında çalıştırılan binlerce yemekhane işçisi, görüntüleme vb. sağlık cihazlarının da ihaleye dâhil edildiği işlerde çalışan çok sayıda sağlık teknisyeni, temizlik malzemelerinin âdeti ve fiyatı şişirildiği için bazı temizlik işçileri kamuya geçirilmemiştir. Bu işçilerin büyük çoğunluğu taşeron şirketlerde çalışmaya devam etmektedir.

Söz konusu koşul, iktidar tarafından verilen “Tek bir taşeron işçi bile dışarıda kalmayacak” sözüne aykırı olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının eşitlik ilkesine, akla, mantığa ve vicdana da aykırıdır. Taşeron işçinin çalıştığı ihalenin biçimini seçme hakkı yoktur. Taşeron işçinin çalıştığı ihalede personel giderinin yüzde 70’in altına düşmesine ilişkin hiçbir tasarrufu yoktur. Ancak bu koşulun bedelini taşeron işçiler ödemiş, on binlerce taşeron işçi kamuya geçiş hakkından yararlanamamıştır.

7079 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi:

MADDE 1- 7079 sayılı Kanunun 118. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

Bu madde ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve 24. maddeler uyarınca kamuya geçiş için başvuru yapmış işçilerden, başvuruları “yaklaşık maliyetinin en az %70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dâhil işçilik giderinden oluşması’’ koşulu nedeniyle reddedilen işçilerin başvurulan, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başka bir işleme gerek olmaksızın yeniden değerlendirilerek, işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya işçi statüsüne geçişleri söz konusu koşul aranmaksızın bu madde hükümleri kapsamında yapılır. Söz konusu koşul nedeniyle başvuru yapmamış işçilere ise bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir haftalık başvuru süresi hakkı tanınarak bu işçilerin de sürekli işçi kadrolarına veya işçi statüsüne geçişleri, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içinde bu madde hükümleri kapsamında yapılır.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum
İlgili Haberler