1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kamudaki Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Koşulları Mecliste
Kamudaki Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Koşulları Mecliste

Kamudaki Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma Koşulları Mecliste

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan özel güvenlik görevlilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla TBMM Plan ve bütçe komisyonuna kanun teklifi verildi.

A+A-

Emniyet teşkilat kanunu ve nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM plan ve bütçe komisyonuna bu hafta itibarıyla sunuldu. 12 Kasım’da TBMM’ye sunuldu.

Sunulan kanun teklifi ile özel güvenlik görevlilerinin çalışma konuşlarının iyileştirilmesi istenmektedir. Kanun teklifinin gerekçelerine ve tüm detaylarına dair açıklamalar şu şekildedir.

Özel güvenlik görevlileri, yasal mevzuatından kaynaklanan görev ve yetkileri ile günümüzde toplumsal hayatın her alanında ve özellikle stratejik öneme haiz noktalarda görev yapmaktadırlar. Havaalanları, bankalar, okullar, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşların neredeyse tamamına yakını bu yerlerden olup görev yapılan yerin güvenliğinin yanı sıra kamuyla iç içe olması hasebiyle doğrudan kamu güvenliğinin de sağlanmasına özel güvenlik görevlileri büyük katkıda bulunmaktadırlar.

Kamu hizmeti olan özel güvenlik işinin özlük haklara ihtiyacı var! Nitekim sayısı polis teşkilatından daha fazla olan ve 5188 sayılı Kanunda verilen yetkileri de göz önüne alındığında kamu hizmeti niteliğinde olan özel güvenlik işini yapan özel güvenlik görevlilerinin özlük haklarını iyileştirici Kanuni düzenlemesinin olması kadar doğal bir durum da bulunmamaktadır.

Kanun teklifi ile Özel Güvenliklere verilecek haklar! Özel Güvenlik Görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi adına bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin özel güvenlik görevlisine şehitlik ve gazilik hakkının verilmesi, fiili hizmet süresi zammı hakkının verilmesi ve taltif hakkı verilmesi gibi Anayasanın eşitlik ilkesi gereği düzenlenmiş ve bu şekilde özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi adına radikal düzenlemeler yapılmıştır.

Özel güvenlik sektörünün gelişiminde sürdürülebilirliğin ve dünya güvenlik sektöründe yaşanan değişime uyum sağlanması açısından, kararlı ve planlı çalışmalarla uluslararası boyutta bir sektöre dönüşmesi ve bütünsel politikalar oluşturulabilmesi amacıyla, bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının hazırlandığı belirtildi. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler