1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kamu'nun 4 İstihdam Şekli! Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel ve İşçiler
Kamu'nun 4 İstihdam Şekli! Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel ve İşçiler

Kamu'nun 4 İstihdam Şekli! Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel ve İşçiler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre kamuda istihdam şekilleri. Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici personel ve işçiler...

A+A-

Kamuya personel alımı kaç şekilde gerçekleşir sorusunun cevabını sizlere bu haberimizde vermeye çalışacağız. Bu haberimizi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre sizler ile paylaşacağız.

KAMU İSTİHDAM ŞEKİLLERİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.Maddesi kamuda çalışacak olan personellerin statüsünden bahsetmektedir. İlgili maddeye göre kamuda 4 istihdam şekli bulunmaktadır. Bunlar ilgili maddede kamuda işlerin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler aracılığı ile yürütüldüğü şeklinde açıklanmıştır.

Memurlar:

657 Sayılı kanuna göre memurların tanımı yapılmıştır. Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenlere memur denilir.

Bu tanımlama haricinde kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar kişilere de memur denilmektedir.

Sözleşmeli Personel:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.Maddesinin B Fıkrası ise sözleşmeli personelin tanımını vermekte ve Kamuda 2. istihdam şekli olarak gösterilmektedir. 657’ye göre sözleşmeli personel; Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Cumhurbaşkanınca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde, ihdas edilen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileri olarak tanımlanmaktadır.

Geçici Personel:

İlgili istihdam şekli ilgili kanunun ilgili maddesinin c bendinde bulunmakta idi. Lakin Çıkarılan KHK ile istihdam şekli B fıkrasına sözleşmeli personel statüsüne eklendi ve bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Cumhurbaşkanınca karar verilen görevlerde sözleşme ile çalıştırılanlar geçici personel olarak tanımlandı. Ve C Fıkrası yürürlükten kaldırıldı. Özelleştirme ile iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen personelde bu kapsama alındı.

İşçiler:

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Memur, Sözleşmeli Personel ve Geçici Personel dışında kalan kişiler ise işçi olarak tanımlanmaktadır. İşçiler sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçiler olarak ikiye ayrılmıştır. Lakin İşçiler 657 sayılı kanuna tabi değildir.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler