1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamuya Engelli Personel Alımı TBMM Gündeminde! 2019 EKPSS
Kamuya Engelli Personel Alımı TBMM Gündeminde! 2019 EKPSS

Kamuya Engelli Personel Alımı TBMM Gündeminde! 2019 EKPSS

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin "Engelli bireylerin kamu kurumlarındaki istihdamı" hakkında soru önergesi verdi. TBMM’ye sunulan engelli memur alımlarına dair detaylar için tıklayınız.

A+A-

Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplandırılması için TBMM’ye yeni soru önergesi verildi. Haziran 2019 itibarıyla TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesinin detaylarını ve kamuda engelli memur alımının tüm detaylarını My Memur olarak hazırladık.

Ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 27. Maddesi engellilerin çalışma ve istihdama yönelik temel haklarını ve taraf devletlerin bu hakların sağlanmasındaki sorumluluklarını düzenlemekledir. Ülkemizde bu hakların aktif ve sürdürülebilir bir şekille uygulanmasını temin edecek politikalar maalesef yetersizdir. Ayrıca belirlenen politikaların uygulanmasında da çeşitli kritik sorunlar mevcuttur

KAMUYA PERSONEL ALIMLARI EKPSS ve KURA YÖNTEMİYLE YAPILMAKTADIR

2012 yılından bu yana, kamuda istihdam edilecek engellilerin seçimi için Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve kura yöntemi uygulanmaktadır. Bedensel, görme ve işitme engelliler, kronik hastalık nedeniyle engelli olan bireylerle aynı sınav n girmektedir Kronik hastalık nedeniyle engelli olanlar daha yüksek puan alabilme potansiyeline sahip olduktan için, sınava girenler arasındaki fırsat eşitlisi bozulmaktadır.

Ayrıca soruların uzun paragraflardan oluşması ve görme engellilere sorulan okuyan kişilerin özel bir eğitime sahip olmaması nedeniyle, adaylar bu sorulan anlamakta ve yanıtlamakta zorlanmaktadır.

Ellerini kullanamayan adayların EKPSS'de sorulan yanıtlanması daha uzun süreceği için bir aday tarafından ÖSYM’ye dilekçe yazılarak ek süre talep edilmiştir. ÖSYM, 12.02.2016 tarihli yanıtında bu talebi reddetmiştir. Aday tarafından Omhudsman'a yapılan itiraz haklı bulunmuştur, ancak ÖSYM tarafından sorunla ilgili herhangi bir yeni düzenleme yapılmamıştır.

Bazı alanlardaki uzmanlık kadrolarının EKPSS'de kapsam dışı bırakılması, engellilerin kariyer geliştirme olanaklarını daraltmaktadır, örneğin, çok sayıda avukat ve mühendis, bu kadrolara atama yapılmadığından mesleklerini icra edememektedirler.

Korumalı İşyerleri Yönetmeliği'nde işe alınması zor kişiler" olarak tanımlanan zihinsel engelli bireyler için korumalı çalınma alanlarının açılmasa talep edilmektedir. Bu durum. Bilekmiş Milletler Engelli Haklan Sözleşmesinin 27. Maddesine aykırıdır.

Çalışma olanağı elde edebilen görme engellilerin büyük bir kısmı aldığı eğitime, mesleki becerisine ve kadro unvanına bakılmaksızın, genellikle kurumların bodrum katlarında bulanan santral birimlerinde, santral memuru olarak çalıştırılmaktadır. Bu durumun başlıca sebepleri, görme engellilerin bir işi layıkıyla yapamayacaklarına ilişkin Önyargılar ve bu grubun işlerini yapabilmelerini saklayacak teknolojik alt yapının maliyetinin yüksek olmasıdır

İş Yasası’na göre engelli işçi çalıştırma yükümlülüğü bulunmakta ve bu yükümlülüğe uymayan işyerlerine işçi başına aylık olarak 2 bin 627 TL ceza kesilmektedir. Ancak, engelli çalıştırmayan kamu kurumlarına verilen bir ceza yoktur. Ayrıca engellilerin kurumlar arasındaki görev değiştirme hakkı konusunda da özel bir düzenleme bulunmamaktadır.

1990 tarihli ve 399 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Personel Rejiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Hükmünde Kararname KHK hükümleri de. BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 12. ve 27. maddelerini alıkça ihlal etmektedir. KHK kapsamındaki düzenlemeler. KİT'lerde engellilerin işe alınma zorunluluğu olmadığı ortaya kovmakla ve işe girdikten sonra engelli olanların sözleşmelerinin sona ereceğini belirtmektedir.

BU ÇERÇEVEDE TBMM’DE BAKAN SELÇUK’UN CEVAPLAMASI İÇİN İLETİLEN SORULAR

1) Özel sektörde yüzde 3 engelli kocasına uymayan işverenlere istihdam etmedikleri engelli sayısına göre aylık para cezası kesilmektedir. Kamuda da benzer bir yaptırım düşünülmekte midir?

2) Kamuda istihdam edilip memur olan ancak kurumun erişilebilirlik önlemleri almadığı için iş verine gidemeden maaşını alan engellilerin izlendiği ve denetlendiği bir sistem var mıdır?

3) Kaç engelli kaymakam, vali. Kikim, savcı ve noter vardır? Bunlardan kaçı kadındır?

4) Engelli kadınların işgücüne katılımını artırmaya yönelik ne tür planlarınız vardır?

5) Engelli kişilerin eğitim ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılması için hangi önlemlerin alınması öngörülmektedir?

6) 399 sayılı KHK örneğinde olduğu gibi: mevzuatla, engellilerin istihdamını açıkça kısıtlayan ayrımcı hükümlerin, BM Engelli Haklan Sözleşmesinin 12 ve 27. Maddelerine uygun olarak kaldırılması ve engellilerin istihdamının güvence altına alınması düşünülmekte midir?

e1-001.jpge2-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum
İlgili Haberler