1. HABERLER

  2. SÖZLEŞMELİ PERSONEL

  3. Kamuya Sözleşmeli Personel Alımı Esaslarında KHK ile Değişiklik
Kamuya Sözleşmeli Personel Alımı Esaslarında KHK ile Değişiklik

Kamuya Sözleşmeli Personel Alımı Esaslarında KHK ile Değişiklik

703 sayılı KHK ile kamuya sözleşmeli personel alımı konusunda değişiklikler yapıldı. Devlet Memurları Kanununa ek maddeler ile sözleşmeli memur alımı konularında düzenlemelere gidildi.

A+A-

Kamuya sözleşmeli personel alımı hususunda bazı düzenlemeler yapıldı. 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüzlerce maddelik değişikliğe gidildi. Genellikle yeni sistemle uyum sağlanması amacıyla yapılan düzenlemeler arasında sözleşmeli personel istihdamı ile ilgili hususlar da yer aldı.

KHK’nın 178. maddesinde 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ek maddeler eklendi. Bu şekilde İş mevzuatına tabi veya sözleşmeyle uzman istihdamı, Müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör, aktüer istihdamı, Kurumlar arası geçici görevlendirme, Yerli veya yabancı sözleşmeli personel istihdamı, Sözleşmeli personel istihdamı, İş mevzuatına tabi personel istihdamı, Huzur hakkı, Vergi Müfettişi İstihdamı, Vekalet ve istisna sözleşmesi ile istihdam başlıklı ek maddeler eklendi.

Sözleşmeli personel alımı başlıklı ek maddede şu ifadeler yer aldı: 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendi kapsamında personel istihdam edilmeyen kamu kurum ve kuruluşlarından teşkilatlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülenlere ait hizmetler 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlere bağlı olmaksızın idari hizmet sözleşmesiyle istihdam edilen personel eliyle yürütülür.

Bunlara, mali ve sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdî ödemelerin bir aylık toplam net tutarı; 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 11 inci maddesi uyarınca belirlenen emsali personele mali ve sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçememek üzere Cumhurbaşkanı veya yetkilendireceği makamca belirlenir.

Bu madde kapsamında sözleşmeli olarak istihdam edilen personel, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır. Ancak teşkilatlanmalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülmesi halinde personel 5510 sayılı Kanunun 4

üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ile ilgilendirilir ve bu şekilde ilgilendirilenler emeklilik hakları bakımından da emsali olarak belirlenen personel ile denk kabul edilir.

Bu kapsamda istihdam edilecek personelde kurumsal hizmetlerin gerektirmesi halinde aranacak öğrenim ve yabancı dil bilgisi şartı ile diğer şartlar, bunların işe alınmaları, sınav ve istisnaları, sözleşme süre, usul ve esasları, görev, yetki ve yükümlülükleri, sözleşmelerinin feshi ile istihdamlarına dair diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığının görüşü alınarak kurumlarca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. 703 sayılı KHK'nın tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler