1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Kamuya Sözlü Sınavla Memur Alan Kurumlar
Kamuya Sözlü Sınavla Memur Alan Kurumlar

Kamuya Sözlü Sınavla Memur Alan Kurumlar

Bazı Kamu kurum ve kuruluşları memur alımlarını sözlü ve mülakat sınavı ile yapmaktadır.İşte mülakatla personel alan kurumlar….

A+A-

Peki hangi kamu kurumları hangi unvanlar için sözlü veya mülakat sınavı ile personel aldıklarını detaylıca yazımızda yer vereceğiz.

Kariyer Meslek Grupları olan 657 sayılı Kanun'un 36/A-11'inci maddesine göre memur,personel ve eleman alımlarının tamamı sözlü sınav ile yapılmaktadır. Bu kadrolara A grubu kadrolar da denilmektedir. A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlık, Müsteşarlık ve bağımsız genel müdürlükler müfettiş yardımcıları ile bağlı müfettiş yardımcıları ve Diyanet İşleri Başkanlığı müfettiş yardımcıları, Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcıları, Başbakanlık Uzman Yardımcıları, Adalet Uzman Yardımcıları, Dışişleri Uzman Yardımcıları, İçişleri Uzman Yardımcıları, Millî Savunma Uzman Yardımcıları, Yükseköğretim Kurulu Uzman Yardımcıları

B grubu kadrolara genel olarak sadece KPSS sonuçlarına göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarına merkezi yerleştirme sistemi ile ilk defa atama yapılmaktadır.Ancak B grubu kadrolar için bazen sözlü sınavda istenmektedir.Bu kadrolara atanabilmek için öncelikle belirlenen KPSS taban puanına sahip olmak gereklidir.Daha sonrada kurumun yapacağı sözlü sınav sonucu bu kadrolara atama yapılmaktadır.

Sözlü sınav sonucuna göre memur alan kurumlar

-Emniyet Genel müdürlüğü bünyesine memur, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Mühendis, Psikolog, Teknisyen vb. kadrolar için KPSS B grubu karolar için yapılan sınav esas alınarak sözlü sınavla eleman alınmaktadır.

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığına memur alımlarında, VHKİ, Gümrük Muhafaza Memuru, Mütercim, gibi kadrolara KPSS B grubu sınavların yanında ayrıca, sözlü sınav da yapılmaktadır.

- Adalet Bakanlığına alınacak memur alımlarında özellikle Zabıt Katibi, Cezaevi Katibi, Tebligat Memuru ve İnfaz Koruma Memuru kadrolarına KPSS sınavının yanında ayrıca sözlü sınav istenmektedir.

- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına yapılacak sivil memur alımlarında KPSS puanının yanında mülaktda yapılmaktadır.

- Avrupa Birliği Bakanlığının mütercim kadrolarına yapılacak memur alımlarında KPSS puanının yanında sözlü sınav yapılmaktadır.

- Yargıtay Başkanlığı'nın memur, katip, mübaşir ve hizmetli kadrolarına yapılacak alımlarda KPSS puanının yanında mülakatda yapılmaktadır.

- Orman Genel Müdürlüğünün, orman muhafaza memuru ve mühendis kadrolarına, KPSS puanının yanı sıra sözlü sınavla atama yapılabilmektedir.

- DSİ Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puanın yanında sözlü sınav yapılmaktadır.

- Kamu kurumlarının hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonları KPSS puanı dikkate alınarak daha sonra da yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilmektedir.

- Karayolları Genel Müdürlüğünün Teknik Hizmetler Sınıfı'na ait kadrolarına KPSS puanının yanında yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre memur alımı yapılmaktadır.

My Memur İş İlanları Sayfası İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler