Kangal Köpekleri için Çipli Takip Sistemi

Dünyanın en cesaretli ve zeki köpeklerinin başında gelen Sivas kangalı ile ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu.

65879

Bakan Varank, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu videolu paylaşımda şöhreti tüm dünyaya yayılan kangal köpekleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Anadolu’dan çıkan ve Afrika, Amerika ile Avustralya kıtalarında dahi namı yayı yayılan kangal köpekleri, vahşi hayvanlara karşı sürüleri koruma görevini başarıyla yerine getirmesiyle biliniyor. Mustafa Varank da konuyla alakalı olarak kangal köpeklerini koruma altına almayı sağlayacak önemli bir adım atacaklarını belirtti.

Çipli Takip Sistemi Geliyor

Vahşi hayvanlara karşı dahi hakimiyet kurarak dünyanın en meşhur köpek ırklarından biri olmayı başaran kangal köpekleri, çipli takip sistemi ile korunacak. Gerek cesareti, gerekse de zekası ile Anadolu’dan tüm dünyaya ününü yaymayı başaran kangal köpeklerine uygulanacak bu teknoloji ile beraber, Sivas’ın dünyaya daha iyi tanıtılması bekleniyor.

Merkezi Sivas’ta Olacak

Yeni çipli takip projesi ile alakalı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı 26 kalkınma ajansı arasında yer alan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Sivas’ta bir Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi kuracak.

Teknolojinin tüm imkanlarının kullanılması ile beraber 43 dönümlük bir arazi üzerinde, kangal köpeklerini genetiği de koruma altına alınacak ve merkezlerde yetiştirilecek kangalların çiple takibi sağlanacak.

Exit mobile version