1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Kanser Tedavisi Görenler Ne Kadar İzin Kullanabilir?
Kanser Tedavisi Görenler Ne Kadar İzin Kullanabilir?

Kanser Tedavisi Görenler Ne Kadar İzin Kullanabilir?

Memurlar, kanser gibi bazı hastalık durumlarında tedavi için izin alıp alamayacaklarını merak ederler. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Hastalık durumları Devlet Memurları Kanunu’nda yer almıştır. Bu kanuna göre devlet memurları hastalık durumlarında izin kullanma hakkına sahip olurlar.

Peki, Devlet Memurları Kanunu’na Göre Tedavi İzni Süresi Ne Kadardır?, Kanser Hastalığına Sahip Olan Memurun Hastalık İzni Ne Kadardır?, Hastalık İçin Alınan İzin Süresi Dolduğunda Memur Göreve Başlayabilir Mi?, Hastalık İzni Biten Ve İyileşen Devlet Memurunun Görevi Aynı Mı Kalır? İşte tüm bu sorular ve daha fazlasının cevabını sizler için yazdık.

Devlet Memurları Kanunu’na Göre Tedavi İzni Süresi Ne Kadardır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 105. maddesi, devlet memurlarının hastalık durumlarında alabileceği izinleri düzenlenmiştir. Bu kanuna göre, ‘‘Memura, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı halinde onsekiz aya kadar, diğer hastalık hallerinde ise oniki aya kadar izin verilir.’’ ibaresi bulunmaktadır. Bu maddeye göre elzem hastalıklarda devlet, memurlara 18 ay izin sağlamaktadır. Bunun yanında daha hafif ama tedavi süresi uzun hastalıklarda ise 12 aya kadar izin verilir.

Kanser Hastalığına Sahip Olan Memurun Hastalık İzni Ne Kadardır?

Kanser hastası olan devlet memuru, 18 ay hastalık izni hakkı elde eder. Bu süre sonunda kanser hastası memuru iyileşmedi ise bu süre tekrarlanır ve 18 aya kadar daha uzatılır. Bu uzatma işlemi memurun alacağı resmi hastane raporu ile gerçekleştirilir.

Yatarak Tedavi Sırasında İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Devlet memuru elzem hastalıklar durumunda yatarak tedavi görüyorlar ise bu tedavi süresi, hastalık izni olarak tanınan süre içinde hesaplanarak dikkate alınır.

Hastalık İçin Alınan İzin Süresi Dolduğunda Memur Göreve Başlayabilir Mi?

Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesine göre belirlenen hastalık izinleri bitişinde ne olacağı da merak edilen konular arasında yer alır. Bu hastalık izninin bitmesi sonucunda, hasta olan devlet memurlarının izin süresinin bitişinden itibaren işe başlayabilmesi için iyileştiğine dair bir rapor sunması gerekmektedir.

Hastalık İzni Biten Ve İyileşen Devlet Memurunun Görevi Aynı Mı Kalır?

Hastalık izni biten ve iyileşen memurlar, eğer emeklilik süreleri dolmamış ise ve görevlerine devam etmek istiyorlarsa kendi görev yerleri dolmuş olacağından, yeni bir yere atanırlar. Bu atamalar bir önceki çalışma yerinin niteliğine göre öncelikli olarak yeniden belirlenir.

Hastalık İzni Bitişinde Devlet Memurunun Hastalığı Devam Ediyorsa Ne Olur?

Hastalık izni kullanan devlet memuru, hastalık izni bittiğinde hala hastalığı devam ediyor ise resmi bir sağlık kuruluşu raporu ile birlikte tekrar aynı uzunlukta izin kullanma hakkı elde eder. Böylece hasta memur, tedaviye devam edebilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.