1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kansızlık Yaşlıları Etkiliyor
Kansızlık Yaşlıları Etkiliyor

Kansızlık Yaşlıları Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü, anemi hastalığının 65 yaş ve üzerindeki kişileri daha çok etkilediğini belirterek, yaşam kalitesine bakılarak sık sık karşılaşılabileceğini açıkladı.

A+A-

Anemi hastalığı, kanda bulunan hemoglobin konsantrasyonunun hastanın yaşı ve cinsiyetine göre normal sayılan değerlerin altına olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, anemi hastalığını yaşam kalitesine göre sık sık karşılaşılabilecek bir hastalık olarak nitelendiriyor. Morbidite ve mortalite artışı da anemi hastalığıyla birlikte gelmektedir.

Medicana Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Ömer Önder Savaş, anemi hastalığı hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün, erkeklerin kanında bulunan hemoglobin değerinin 13g/dl, kadınların kanında bulunan hemoglobin değerinin 12g/dl altında olmasını anemi hastalığı olarak tanımlamaktadır. Ancak bu değerlerin etnik kökene ve aile genetiğine göre değişiklik gösterebileceği ifade ediliyor.

Yaşlı insanlar arasında anemi hastalığının yaygınlığı yüzde 20 seviyesindedir. Bu seviye hastanelerde ve huzurevlerinde yaşayanlar için daha yüksektir. 80 yaşın üstündeki erkeklerde bu oranın yüzde 50 civarında olduğu belirtiliyor.

Dr. Önder Savaş, “Akut anemide hastalarda baş dönmesi, bayılma ve hipotansiyon gibi hacimkaybına ikincil semptom ve bulgular olacaktır. Kronik anemi asemptomatik olabilir ancakbelirgin hemoglobin düşüklüklerinde zayıflık, yorgunluk, depresyon, kognitif fonksiyonlardaazalma-demans, artmış düşme riski, günlük sıradan işleri yapabilmede zorlanma gibi yaşam
kalitesini düşüren durumlar ortaya çıkabilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Buna ek olarak huzurevlerinde kalan ve hastanelerde yatan yaşlılarda göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi farklı hastalıklarında görüldüğü belirtiliyor. Anemiye neden olabilecek sebeplerin sıralanması gerektiği ifade ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.