1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kanun Teklifi Hakim ve Savcılara Zam Dışında Neler Getiriyor?
Kanun Teklifi Hakim ve Savcılara Zam Dışında Neler Getiriyor?

Kanun Teklifi Hakim ve Savcılara Zam Dışında Neler Getiriyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 14 Ekim 2014 tarihinde sunulan hakim - savcıların özlük haklarını düzenleyen kanun teklifinde bir çok düzenleme yer alıyor

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 14 Ekim 2014 tarihinde sunulan hakim - savcıların özlük haklarını düzenleyen kanun teklifinde bir çok düzenleme yer alıyor. Hakim - savcıların özlük haklarını düzenleyen kanun teklifinde İdari yargı Bünyesinde 5 Yıl süre görev yapan Hakim –Savcılar ile Danıştay üyelerinden Hukuk fakültesi mezunu olmayanlar, Hukuk fakültelerine kontenjan dahilinde sınavsız olarak yerleşebilecekler.

Sınavın yapıldığı tarih itibari ile 35 Yaşını doldurmamış olma şartı, Kanun teklifinde “Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak.” Şeklinde değişti. Daha önce Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunun görüşü kapsamında yetkili Kurulca atanan Yargıtay Tetkik Hakimleri, HSYK tarafından atanacak.

Hakimliğe geçiş yapmak isteyen avukatlar için fiilen 5 yıl çalışma şartı aranırken kanun teklifi ile 2 yıla düşürüldü. Düzenleme ile HSYK tarafından verilen kimlik resmi ve özel kuruluşlarca resmi kimlik olarak kabul edilebilecek.

Kanun Teklifi; memurların dillerinden düşüremediği 1155 TL’lik zammı da içeriyor. Zam ile alakalı olarak kanun teklifinde "Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay Birinci Başkanvekilleri, Danıştay Başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri, birinci sınıf hakim ve savcılar, birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar ve diğer hakim ve savcılara 15.000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenir. Bu Kanuna tabi olan hakim ve savcılardan Anayasa Mahkemesinde görev yapanlara ödenen aylık ek ödenek ve Uyuşmazlık Mahkemesinde görev yapanlara ödenen ödenek ile bu fıkrada belirlenen ek tazminattan yalnızca biri ve yüksek olanı ödenir." Hükmü yer alıyor.

Yapılan düzenlemeler ile Hakim ve savcılar yabancı dil tazminatı alabilecekler. Adalet Müfettişlerine verilen brüt aylık tutarlarının % 5 oranında ki, ek ödemeyi HSYK Müfettişleri ile iç denetçilerde alabilecekler. Hakim Ve Savcılar yerli veya ithal tabancaları, bedeli mukabilinde, zati silah olarak satın alabilecek ve alacağı silah her türlü vergi ve harçtan muaf olacak.

Adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcıları ile idari yargı hakim ve savcıları hakkında 14/2/2005 tarihinden 1/9/2013 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş olan uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesini durdurma cezaları affedilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.