1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kapatılan Dershanelerin Yerine Açılacak MEB Dershanelerinin Durumu Şöyle
Kapatılan Dershanelerin Yerine Açılacak MEB Dershanelerinin Durumu Şöyle

Kapatılan Dershanelerin Yerine Açılacak MEB Dershanelerinin Durumu Şöyle

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Ücretsiz Olarak Verilecek Dershane Faaliyetleri Taslak Halinde Hazırlanarak Son Haline Getirildi....

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yerleştirme Kursları Yönergesi Taslağına Göre;

Önümüzdeki yıl sonunda kapatılacak olan dershanelerin yerine, Açılacak olan ortaöğretime ve yükseköğretime hazırlık ve yetiştirme kursları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı taslağa göre;

1 dersten dönemlik açılan kurs süresi 36, yıllık açılan kursun süresi ise 72 saatten az olamaz.

Kurslar en geç 22:00 'a kadar açık olacak, İhtiyaç duyulması halinde cumartesi, pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde de açılabilir. Bir kurs saatinin süresi 40 dakikadır.

Her bir kurs günü 2 saatten az, 8 saatten çok olmamak üzere haftanın değişik günlerine dağıtılabilir.

Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısı 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudu ise 20'den fazla olamaz.

Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak altıda birine devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemez.

Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci/kursiyer potansiyeli yeterli olan resmî ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlükleri bünyesinde açılır. 

Mezunlara yönelik kurslar halk eğitim merkezlerinde açılır. 

Açılan bir kursa kursun açıldığı haftadan sonra öğrenci kaydı yapılmaz.

Örgün veya yaygın ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına devam eden, Örgün veya yaygın ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenci ve kursiyerler katılabilir.

Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.