Kapatılan üniversite öğrencileri için tercih işlemleri başladı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 667 KHK ile kapatılan üniversite öğrencileri için tercih süreci bugün başladı. Tercih başvuruları 26 Ağustos Cuma günü sona erecek.

23609
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bugün açıklanan ve başvurularının alınmaya başlandığı tercih sürecinde 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 667 sayılı KHK ile kapatılan üniversite öğrencileri için diğer vakıf veya devlet üniversitelerine aşağıda belirtilen ve daha önce de açıklanan usül ve esaslara göre tercih başvurularının alınacağı belirtildi.

Kapatılan üniversitelerin öğrenciler tercihlerini ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden yapacaklar. Son başvuru tarihi ise 26 Ağustos Cuma günü 23:59’da bitecek. Bu tarihlerden sonra herhangi bir düzeltme veya değişiklik işlemi yapılamayacak. YÖKSİS kayıtlarından bilgiler sisteme yansıyacaktır Bunun haricinde merkezi sistem ile veya özel yetenek sınavı ile bir bölüme yerleşenler kayıt yılı bilgisini sisteme girmeleri gerekiyor.

Toplam tercih sayısı 24 olarak belirlendi. Tercihler tablolarda belirtilen lisans veya önlisans bölümlerinden yapılacak. Tercih edilecek programlar aynı adı taşımak zorunda. ÖSYS veya DGS puanı yerleştiği yıldaki en düşük veya eşit bir üniversite bölümüne denk gelmesi gerekmekte. Önlisans da bu şart aranmayacak.

Yerleşilen yıldaki özel yetenek sınavı sonucuna göre kayıt öğrenciler aynı isimli bölümlere merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrenciler de tercih edebilecek. Özel yetenekle kayıtlı öğrenciler ilgili yılda ilgili puan türünden en az 180 almış olmaları gerekiyor. Yabancı dilde eğitim alan programlar aynı bölümlerin Türkçe programlarını da seçebilecekler. Yabancı dil ile eğitim program seçilirse ise yabancı dil yeterlilik şartını sağlayamayanlar hazırlık sınıfı okumak zorunda olacaklar. Tercih yerleştirme ve Kayıt ile ilgili tüm detaylar için TIKLAYINIZ. Özel Yetenek Tablosu için TIKLAYINIZ, Ön Lisans Tablosu için TIKLAYINIZ, Lisans Tablosu için TIKLAYINIZ, DGS Tablosu için TIKLAYINIZ. Kapatılan üniversitelerdeki öğrencileri ile ilgili usul ve esaslar TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!