Kapatılan üniversiteler için başvuru süresi uzatıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) daha önce tercih başvurularını yarın sonlandıracağını belirttiği vakıf üniversite öğrencileri için tercih süresini 29 Ağustos Pazartesi gününe kadar uzattığını duyurdu.

23661
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından birçok üniversiteyi kapatmıştı. Kapatılan üniversiteler ile ilgili olarak tercih süreci bu hafta başladı. 26 Ağustos Cuma günü olarak açıklanan son başvuru tarihi önümüzdeki hafta 29 Ağustos Pazartesi günü 23:59’a kadar süreceği bildirildi. YÖK açıklamasında kapatılan üniversite öğrencilerin tercih süreci devam ediyor ve yoğun talep olduğu belirtildiği için süre 3 gün daha bitimden önce uzatıldığı belirtildi.

Tercih işlemleri ile ilgili olarak öğrencilerin yapması gerekenleri daha önce yapılan duyurular neticesinde ortaya çıkmıştı. YÖK başvuru yapacak öğrenciler için bir takım kriterler hazırlamış ve bu kriterler dikkate alınarak başvurular ÖSYM tarafından alınmaya 22 Ağustos’ta başlamıştı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tercih işlemleri yapılmaya devam ediyor ve yoğunluktan dolayı daha önce sürenin uzatılmayacağı belirtilmesine rağmen süre 3 daha verildi. Öğrencilerin YÖKSİS’den bilgileri sisteme aktarılmasıyla merkezi sistem veya özel yetenek ile bir yükseköğretim programına yerleşenlerin kayıt yılı gibi bilgilerinin güncellenmesi istenmişti. Adaylar kendileri bilgileri girerek gerekli işlemlerini ÖSYM üzerinden yapabilecekler.

Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler için tercih sürecinde adaylar 24 tercih yapacak ve tercihlerini belirtilen lisans veya önlisans programlarından kendileri ile ilgili olan bölümler için daha önceden açıklanan ve uygulanacak olan kurallar dahilinde kılavuzda belirtildiği gibi yapmaları gerekecek. Tercih edilecek program daha önce okudukları veya kazandıkları programla aynı ismi taşıması gerekiyor. Adayların bilmesi gereken ve yapacakları iş ve işlemler ile ilgili hususları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Toplam tercih sayısı 24 olarak belirlendi. Tercihler tablolarda belirtilen lisans veya önlisans bölümlerinden yapılacak. Tercih edilecek programlar aynı adı taşımak zorunda. ÖSYS veya DGS puanı yerleştiği yıldaki en düşük veya eşit bir üniversite bölümüne denk gelmesi gerekmekte. Önlisans da bu şart aranmayacak. Tercih yerleştirme ve Kayıt ile ilgili tüm detaylar için TIKLAYINIZ. Özel Yetenek Tablosu için TIKLAYINIZ, Ön Lisans Tablosu için TIKLAYINIZ, Lisans Tablosu için TIKLAYINIZ, DGS Tablosu için TIKLAYINIZ. Kapatılan üniversitelerdeki öğrencileri ile ilgili usul ve esaslar TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0