Karar Resmi Gazete’de! Bakanlık Faturalardaki Gecikme Maliyetini Karşılayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik ve doğal gaz faturaları için geçerli olmak üzere afet ertelemesinde gecikme maliyetlerini karşılayacak.

62670
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Hayatı derinden etkileyen afetler sonrasında, afetin yaşandığı bölgelerde bulunan bireylerin elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin tahsilatının ertelenmesine dair esaslar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlendi.

Bakanlık, konu hakkındaki yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımladı. Gazetede verilen detaylara göre, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren karar geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

1 Yıla Kadar Ertelenecek

Alınan maliyet kararlarına göre afet nedeniyle maksimum 1 yıla kadar ertelenecek olan elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin tahsilatına dair doğan finansman maliyeti, gecikme zammı tutarını geçmemesi şartıyla Bakanlığın bütçesinden karşılanacak.

Erteleme kararı ile alınan kapsamda, şirketlerin katlanmış olacağı finansman maliyetine dair veriler ve analizler de, Bakanlık tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulacak.

Bu bağlamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Bakanlıkça bildirilen maliyete yönelik uygulama esaslarını ve kapsamlarını da şirketlere iletecek.

Finansman Maliyeti için Belirlenen Süre 5 Gün

Bahsi geçen şirketler, tüketim bedellerinin ertelenmesinin ardından bir önceki ay dahilinde katlandıkları finansman maliyetini, önlerindeki ayın 5 iş günü içerisinde EPDK’ye raporlayacak.

İçinde bulunulan aya dair finansman maliyetleri ise, şirketin başvuru yapmasının ardından 7 gün içerisinde EPDK kıs adlı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hesaplanacak. Banka hesap bilgileri ile beraber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderilen detayların ardından Bakanlık, finansman maliyet tutarlarını 5 iş günü içerisinde şirketlerin hesabına yansıtacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!