1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Karayollarına Kurum İçi Müfettişliğe Alınma ve Atanma Şartları Belirlendi
Karayollarına Kurum İçi Müfettişliğe Alınma ve Atanma Şartları Belirlendi

Karayollarına Kurum İçi Müfettişliğe Alınma ve Atanma Şartları Belirlendi

Karayolları Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde 6 Temmuz 2018 resmi gazetede değişiklik yapıldı. 2 yıllık süreyle Kurum içi müfettişliğe alınma şartları ve müfettişliğe atanma için geçici madde eklendi.

A+A-

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından 6 Temmuz 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Karayollarına 2 yıl süreyle geçici olmak üzere “Kurum İçi Müfettişliğe Alınma ve Atanma Şartları” belirlendi.

Karayolları tarafından 8 Ağustos 1993 tarihli ve 21662 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Karayolları Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğine” eklenen geçici maddeye dair hüküm şu şekildedir.

Kurum içi müfettişliğe alınma şartları ve müfettişliğe atanma; Bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 2 yıl süreyle geçerli olmak üzere Kurum içi Müfettişliğe alınmak için şartlar şunlardır.

“Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavına Katılacaklarda Aranacak Nitelikler” maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (d)  bentlerindeki şartlara sahip olmak gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

Sağlam ve her türlü iklim ve yolculuk şartlarına dayanıklı olmak, Üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık, Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden veya bunların dengi yerli veya yabancı Yüksek Öğretim Kurumlarından birini bitirmiş olmak gerekiyor.

Başkanlıkça yapılacak olan yazılı ve sözlü müfettişliğe giriş sınavını kazanmak, Genel Müdürlük merkez ve taşra teşkilatında en az 10 yıl hizmeti olmak ve Bölge Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü kadrolarında en az 3 yıl süreyle görev yapmak, 657 sayılı Kanuna göre aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarından birisi ile cezalandırılmamış bulunmak gerekir.

Kurum içi müfettiş giriş sınavında başarılı olanlar 3 ay süreyle hizmet içi eğitime tabi tutulduktan sonra 3 ay süre ile de refakatinde bulundukları müfettişin denetim ve gözetiminde mesleki bilgileri, yetenekleri, tutum ve davranışları ile çalışmaları yeterli görülenler Başkanlıkça sözlü olarak yapılacak yeterlik sınavına çağrılırlar.

Yeterlik sınavında başarılı olanlar Kurul Başkanının teklifi ve Genel Müdürün onayıyla Müfettişliğe atanırlar. 6 Temmuz Resmi gazete hükmü için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler