1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Karın Duvarı Fıtıkları
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Karın Duvarı Fıtıkları

A+A-

Karın içi organların, karın duvarındaki zayıf bir noktadan deri altına çıkması ile fıtık hastalığı oluşur. Karın duvarı fıtıkları, her yaşta ve her iki cinsiyette de sıktır. Toplumda yaklaşık %15-20 oranında fıtık görülür.

Karın duvarı fıtıklarının %75'i kasıklarda oluşur ve sağ taraf kasık fıtıkları sola göre daha sıktır.  Kasık fıtıkları erkeklerde, kadınlara oranla 7-8 kat daha fazladır. Erkeklerde kasık fıtığı oranı açıkça yaşa bağımlıdır. Doğuştan olan kasık fıtıkları düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde sıktır ve sağda daha fazladır. Yetişkinlerde yaş ilerledikçe fıtık oranıda artar.

Kasık fıtığı dışında en sık göbek fıtığı görülür. Ayrıca herhangi bir karın bölgesi ameliyatından sonrada ameliyat yerinde fıtık oluşabilir. Bunların dışında karın ön duvarının zayıf herhangi bir noktasında fıtık oluşabilir.

Fıtık doğumsal olabilir, bu yeni doğan bebeklerde, çocuklarda ve hatta gençlerde görülebilir. Yetişkinlerde daha çok karın içi basıncının artması durumlarında (kronik akciğer hastalığına bağlı aşırı öksürmesi olanlarda, kronik karaciğer hastalığı olanlarda, sürekli kabızlık yaşayanlarda, prostat büyümesi olanlarda, hamilelikte, şişmanlıkta, ağır yük kaldırma durumlarında) fıtık oluşabilir.

Yaşlandıkça dokuların sağlamlığı azalır ve bu durumda fıtık oluşma riski artar. Bazı yapısal hastalıklar (kollajen yapım bozuklukları) da fıtık oluşmasına yol açar.

Hastalar şişlik ve kitle yakınması ile hekime başvurur. Bu şişliğin yatınca kaybolduğunu söylerler. Fıtık ağrısı genellikle çok rahatsız etmez ancak hareketle ağrı artabilir.

Fıtık muayenesi önce, hasta ayakta iken yapılır, sonra hasta yatırılır ve muayene yapılır. Muayene sırasında hasta öksürtülerek fıtığın görülmesi sağlanabilir. Muayene genellikle tanı koymak için yeterlidir. Bazen küçük fıtıklar için radyolojik tetkik gerekebilir.

Fıtıklar tedavi edilmedikleri zaman çok ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. En önemli komplikasyonu, içine giren karın içi organların, özellikle ince veya kalın barsakların boğulmasıdır. Böyle bir durumda acil ameliyat gerekir. Gecikme olursa boğulan barsaklarda çürüme sonucu, ciddi ve ölümcül sonuçlar oluşur. Bu nedenle fıtıklar tesbit edildikleri zaman mutlaka tedavi edilmelidir. Fıtığın tedavisi ameliyattır.

Fıtıklarda korse, fıtık bağı kullanılması tavsiye edilmez. Bunlar tedavide gecikmeye neden olurlar ve fıtığın büyümesine engel olmazlar. Bunlar sadece ameliyata kadar geçen sürede geçici destek sağlayabilirler.

Çok çeşitli fıtık ameliyatları vardır. Özellikle açık veya kapalı yöntemlerle fıtığın özel sentetik yamalarla tamir edilmesi yaygındır.

Fıtık ameliyatından sonra hastalar, işlerine kısa sürede (7-10 gün içinde) dönebilirler. Ancak çok efor gerektiren işlerde çalışanlarda, ağır yük kaldırmalarda 30-45 gün efordan sakınmaları ve ağır yük kaldırmamaları önerilir.

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.