1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Kasko Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?
Kasko Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Kasko Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

İlk defa araç sahipleri olanlar ya da ilk defa kasko yaptıracak olanlar kasko hakkında bazen yeterli bilgiye sahip olamayabiliyorlar. Detaylar...

A+A-

Bunun için kasko hakkında araştırma yapıp nedir? Ne işe yarar? Nasıl yaptırılır? gibi kafalarındaki sorulara cevap aramaya çalışıyorlar. Kasko hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerin kasko hakkındaki kafalarında oluşan soru işaretlerinin yanıtlarına başlıyoruz.

Kasko Nedir? Ne Değildir?

Öncelikle kaskonun genel bir tanımını yaparak başlayalım. Kasko, araçların karşılaşabilecekleri bütün risklere, kazalara vb. gibi durumlara sizin aracınızı güvence altında tutan ve karşılaşabileceğiniz maddi hasarları engellemek için yapılan bir sigorta çeşididir denilebilir. Kaskonun birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri kişiler kendi isteklerine ve maddi durumuna göre belirler.

Kasko çeşitleri farklı şekilde güvence sağlar. Bazı kasko çeşitleri ana teminatları karşılarken bazı kasko çeşitleri ana teminatın dışında ek teminatları da araç sahiplerine sunar ve karşılar. Ana teminatları karşılayan kasko çeşitleri fiyat olarak daha uygunken ana teminatların dışında ek teminatları da karşılayan kasko çeşitleri daha pahalı olabilir. Kaskonun sağlamış olduğu en temel ve ana teminat olarak sayabileceğimiz güvenceler şunlardır; trafik kazası, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilme olarak sıralayabiliriz.

Full Kasko (Tam Kasko) Nedir?

Full kasko diğer bir adıyla tam kasko, ana teminatların dışında ek teminatlarında içinde bulunduğu kasko çeşidine full kasko (tam kasko) denir.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

15 yaşından küçük arabalar kaskoya dahil edilir. Araçların geçmişi, aracın yaşı, aracın modeli, aracın motor hacmi, araç sahiplerinin eğitim seviyesi, araç sahibinin mesleği, aracın ve araç sahibinin geçmiş kazaları, araç sahibinin yaşı kasko bedelinin belirlenmesinde en önemli faktördür.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kaskonun 4 farklı çeşidi vardır. Her kişiye ve her bütçeye göre kasko çeşitleri değişir. Bazı kasko çeşitleri yalnızca ana teminatlardan oluşabilecek hasarları karşılarken bazı kasko çeşitleri de ek teminatları da karşılar. Kasko çeşitleri;

 • Dar Kasko
 • Genişletilmiş Kasko
 • Kasko
 • Tam Kasko (Full Kasko)

Kasko Yaptırmanın Genel Şartları Nelerdir?

 • Kara ve demir yolunda oluşabilecek motorlu veya motorsuz araçla çarpışma
 • Park ya da hareket halindeyken araca gelen cisim veya araç sahibinin cisme çarpması
 • Üçüncü kişilerin araca zarar vermesi
 • Araçta çıkacak yangın
 • Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.