Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigorta şirketleri bir kasko yılı boyunca hiç kaza yapmayıp kaskodan herhangi bir ücret talebinde bulunmadığı takdirde çeşitli indirimler alabilmektedir. Bu indirimler nelerdir? nasıl belirlenir? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

70782

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?  Kasko, aracın karşı karşıya kalabileceği tüm risklere ve kaza gibi durumlara karşı maddi kaybınızı engellemek için araçlara yaptırılan bir sigorta çeşididir. Kaskonun birden fazla çeşidi bulunur. Her çeşit farklı türde teminatı vardır. Kişiler bu teminatları inceleyerek kaskolarını yaptırabilirler.

Kasko hasarsızlık indirimi, bir kasko yılını hasarsız geçirdiğiniz zaman, yeniden yapılacak kasko için kasko firmalarının size sunduğu indirim çeşidine denir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko süreleri 1 yıldır. Bir yıl sonra araç sahipleri isterlerse yeniden kasko yaptırabilir. Eğer daha önceki yılı hasarsız bir şekilde geçirdiyseniz ve yeniden bir kasko yaptıracak olursanız kasko şirketleri size indirim uygular. Araç ne kadar uzun süre hasarsız kalırsa indirim oranı da o kadar yüksek olur. Bu indirim oranı zaman zaman %60’lara kadar varmaktadır.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıl Belirlenir?

Kasko süreleri 1 yıldır. Bu 1 yılın sonunda araç sahipleri isterlerse kaskolarını uzatabilirler. Eğer uzatırlarsa ve bir önceki yıl veya yıllarda hiç hasar almadılarsa kasko şirketleri indirim uyguluyor. Peki, kasko hasarsızlık indirim oranları nasıl belirleniyor? Kasko hasarsızlık indirim oranları aşağıdaki şekilde belirlenmektedir;

İndirim Oranları Nasıl Belirlenir?
  • İlk defa kasko sigortası yaptıracak olan araç sahipleri herhangi bir indirimden yararlanamaz.
  • İlk 1 yıllık kasko sigortası süresi sonunda hiç kaza yapılmadıysa 2. Yıldaki kasko yenilemede bu indirim oranı %30 olarak belirlenir.
  • 2 yıllık kasko süresi sonunda hiç kaza yapılmadıysa 3. Yıldaki kasko yenilemede %40 indirim kazanılır.
  • 3 yıllık kasko süresi boyunca hiç kaza yapılmadığı takdirde 4. Yıldaki kasko yenilemelerinde bu oran %50’ye çıkmaktadır.
  • 4 yıllık kasko süresi boyunca yine hiç kaza yapılmadan tamamlanırsa 5. Yılda yenilenecek olan kasko indirim oranı %60 olarak belirlenmiştir.

Yeni Araç Alındığında Hasarsızlık İndirimi Yok Olur mu?

Kasko hasarsızlık indirimleri kişiyi kapsamaktadır. Bu nedenle, sigorta şirketini değiştirseniz bile veya yeni araç alsanız bile hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Exit mobile version