Kaskoda Muafiyet Nedir?

Araca gelebilecek herhangi bir maddi hasarın bir kısmının araç sahibi, geriye kalan kısmının da sigorta şirketi tarafından karşılanmasına kaskoda muafiyet denir. Detaylar...

70677
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütçe konusunda sıkıntı yaşayan araç sahipleri ucuz kasko yaptırmanın araştırmasını yapıyor. Böyle bir durumda ise kasko şirketleri araç sahiplerine kaskoda muafiyet seçeneği sunmaktadır. Kaskoda muafiyet seçeneğiyle bütçesi dar olan araç sahipleri bu daha uygun olan buna yönlenmektedir.

Kaskoda Muafiyet Nedir?

Kaskoda Muafiyet Nedir?
Kaskoda Muafiyet Nedir?

Araca gelebilecek herhangi bir maddi hasarın bir kısmının araç sahibi, geriye kalan kısmının da sigorta şirketi tarafından karşılanmasına kaskoda muafiyet denir. Kaskoda muafiyet yaptıranlar böylelikle araçta meydana gelebilecek herhangi bir hasarı veya çalınması gibi durumlarda bir kısmını sigorta tarafından karşılanmaktadır. Böyle bir yol izlenirse zararın belirli bir kısmı giderilmektedir. Hiç kasko yapılmadığı takdirde ise bu zarar yalnızca araç sahibinin cebinden çıkacaktır.

Muafiyetli Kaskodan Nasıl Yararlanılır?

Muafiyetli kaskodan yararlanmak istiyorsanız bunun 2 yöntemi mevcuttur. Bunlar şu şekildedir;

1. Tenzili Muafiyet Uygulaması

Bu yöntemlerden ilki tenzili muafiyet uygulamasıdır. Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta bedelinizin %1 ile %3 arasındaki oranın sigorta poliçenizden muaf tutulmasıdır. Örnek verecek olursak sigorta poliçenizde bu oran %2 olarak yazıyorsa araçta kaza esnasında gelebilecek olan maddi hasarın %2’sini sigortalı geri kalanını da sigorta şirketi karşılar.

2. Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Bu yöntemde herhangi bir oran üzerinden hesaplama yapılmaz. Bu yöntemde sabit bir bedel üzerinden hesaplama yapılarak muafiyet uygulaması yapılır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, poliçede hasar bedeli 700 TL olarak belirlendiyse 700 TL altındaki masrafları sigortalı öder. 700 TL üstündeki masrafların 700 TL’ye kadar olan kısmını sigortalı, 700 TL’den fazla olan kısmını da sigorta şirketi ödemektedir.

Kaskoda Muafiyet Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Muafiyet Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Muafiyet Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Eğer tenzili muafiyet uygulaması yaparsanız, belirlenen yüzdeye kadar olan kısmını sigortalı belirlenen yüzdeden fazla olan kısmını sigorta şirketi karşılar. Belirli bir bedel üzerinden muafiyet uygulaması yaparsanız, belirlenen bir bedele olan kısmını sigortalı karşılar. Belirlenen bedelden fazla olan kısmını sigorta şirketi karşılar.

Kasko Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kaskoda Muafiyet Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!