Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

Günümüzde, işverenlerin çalıştırdığı elemanlardan sakındığı bazı hak ve yükümlülükler bulunmaktadır. Detaylar...

65912
Daha Fazla Göster

Kayıt dışı istihdam edilen kişileri özellikle vergi ve sigorta primi gibi önemli yükümlülüklerden kaçınmak isteyen işverenler, bu bağlamda kendilerine ilgi gösteren adayları işe alarak herhangi bir resmi kayıtları olmadan çalıştırmaya başlar. Dolayısıyla da bu çalışanlar, çok sayıda farklı durum çerçevesinde birçok haktan yararlanma hakkını kaybeder.

Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

Kayıt Dışı İstihdam Nedir?
Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

İşverenlerin, çalışanlar üzerine yapması gerektiği sigorta ve vergi ödemeleri gibi masraflardan kaçınması sonucunda Türkiye’de kayıt dışı istihdam edilen kişi sayısı sürekli olarak artış göstermektedir. Bu bağlamda da kayıt dışı çalışan kişiler, başta sağlık yardımları olmak üzere çeşitli olanaklardan mahrum kalmasını beraberinde getirir. Her zaman için bir ihtimal olan iş kazası gibi durumlarda, bu kişiler kaza sonucu elde edecekleri hak ve yardımlardan faydalanamaz. Aynı zamanda kişilerin emekli olma yaşı da, kayıt dışı çalışmaları sonucunda uzamaktadır.

Kayıt Dışı İstihdamın Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri Nelerdir?
Nedenleri Nelerdir?

Herhangi bir resmi kaydı bulunmaksızın çalıştırılan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ederken, bu sorunun nedenleri de detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Kayıt dışı çalıştırılan kişilerin iş ihtiyaçlarının yanı sıra, işverenlerin de neden anlamında etkisi altında kaldığı bazı unsurlar bulunur.

Rakip işletme ve kuruluşlar ile rekabet edebilmek adına maliyetleri azaltmak isteyen işverenler, bu yönde ilk olarak kayıt dışı çalışan sayısını arttırmaktadır. Böylelikle bazı yükümlülüklerden kurtularak ödeme sınırını daraltmakta, sigorta primi gibi maddi unsurları başka yönlere harcamaktadır.

İşverenler kadar çalışan kişiler de bazı nedenlere bağlı olarak bu yöntemi tercih edebiliyor. Özellikle home Office çalışarak herhangi bir kuruluşun bünyesinde sigortalı olarak çalışmayan kişiler, bunu genellikle esnek çalışma saati imkanlarından dolayı yapmaktadır. Bununla beraber kendilerinden ve işverenlerden alınması gereken bazı ödemeler de, bu sistem ile alınmamaktadır.

Sosyal güvenlik sistemi bağlamında da ciddi sayılabilecek zararlar barındıran kayıt dışı istihdam, bahsi geçen finansmanın zorlanmasına sebep olmaktadır.

Aynı zamanda kayıt dışı istihdam denildiği zaman sigortası yapılmayan çalışanlar gibi net ve tek bir düşünce içine girilmemelidir. Çünkü, primleri bildirilecek olan çalışanların daha düşük ücretten gösterilmesi de kayıt dışı kategorisinde işlem görmektedir. Örneğin aylık 3 bin TL maaş ile çalışan bir personelin kayıt bildiriminin 2 bin 300 TL üzerinden yapılması, kayıt dışı adı altında değerlendirilir. Dolayısıyla kurum ve işçi arasındaki bir anlaşmaya bağlı olarak da kayıt dışı istihdam kategorisine girilebilir.

İşverenlerin de işçilerin de kayıt dışı yöntemine başvurmasının ana nedenleri arasında ek ödemeler ilk sırayı almaktadır. Tabii ki bu yöntem sonucunda emeklilik yaşı gecikmekte, böylelikle ilerleyen yıllarda ekstradan çalışma sonucu da karşımıza çıkmaktadır.

3 Adımda BİMER’e Şikayet Etme

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!