1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünyadaki trafik kazaları sıralamasında ülkemiz en üst sıralarda yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi ülkemizde bir hayli fazla trafik kazaları olmaktadır.

A+A-

Bu kazalarda maddi hasar meydana gelindiğinde önceden polis aranıp olay yerine gelmesi bekleniyordu. Bu da ülkemizin çoğu yerinde yoğun olan trafiğin aksamasına neden oluyordu. 2008’den sonra bu değişti. Artık herhangi bir trafik kazası olduğu zaman maddi hasar meydana geldiğinde sürücüler kendi aralarında kaza tespit tutağını tutmaktadır.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, trafikte yaşanabilecek herhangi bir maddi hasarlı kaza için olayın oluş şekli, kusurlu taraf, durum vb. gibi olayların durumunun anlatıldığı tutanağa kaza tespit tutanağı denir.

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı kazalarda her iki sürücünün de anlaşmasıyla doldurulur. Doldurulan bu tutanak daha sonra sigorta şirketlerine verilir. Sigorta şirketleri verilen bu kaza tespit tutanağını tramer adı verilen trafik sigortaları bilgi merkezine yükleyerek hangi tarafın kusurlu olduğunu ve kusurların oranlarının tespit edilmesini sağlıyor. Kaza geliyorum demez! Bu nedenle her ihtimale karşı aracınızda bir tane kaza tespit tutanağı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu tutanak yalnızca maddi hasar varsa tutulur.

Kaza Tespit Tutanağında Hangi Belgeler İstenir?

Kaza tespit tutanağı tutulurken bazı  belgeler istenir. Bu belgeleri hazırlayarak kaza tespit tutanağına eklenmelidir. Kaza tespit tutanağında istenilen belgeler şu şekildedir;

 • Trafik sigorta poliçelerin fotokopisi
 • Ehliyetlerin fotokopisi
 • Ruhsatların fotokopisi
 • Kaza yerinde çekilen fotoğraflar

Bu belgeleri de kaza tespit tutanağına mutlaka eklemeniz gereklidir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

 • Birinci bölüme, kazanın yapıldığı saat ve tarih bilgilerini eklemelisiniz.
 • İkinci bölüme, kazanın yapıldığı sırasıyla sokak, mahalle, ilçe ve il bilgilerini yazmalısınız.
 • Üçüncü bölüme, kazaya varsa şahit olanlar onların bilgilerini yazmalısınız. (Genelde bu bölümde sürücüler anlaşamazsa doldurulur.)
 • Dört, beş ve altıncı bölümlere, her iki sürücünün de ehliyet, araç ve sigortaların bilgilerini yazmalısınız. Bir kopyada kendi bilgileriniz bulunsun diğer kopyada da karşı tarafın bilgileri bulunmalı.
 • Yedinci bölümde, şablonda bulunuyorsa araç bilginizin kodunu işaretlemelisiniz.
 • Sekizinci bölümde, Yabancı bir araç ile kaza yapılmışsa green card bilgileri yazılmalıdır.
 • Dokuzuncu bölümde ise gerekli olan çizimleri yapın ve araçları A ve B olarak isimlendirin bununla birlikte çarpışma noktalarını işaretlemeyi unutmamalısınız.
 • Her iki tarafta kopyaları imzalasın ve kaza yapıldıktan sonra araçların 3-4 farklı açıdan fotoğraflarını çekip tutanağa eklemelisiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesinden ya da E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.