1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. KDK'dan Okul Öncesi Öğretmenlerine Teneffüs İçin Olumlu Yanıt
KDK'dan Okul Öncesi Öğretmenlerine Teneffüs İçin Olumlu Yanıt

KDK'dan Okul Öncesi Öğretmenlerine Teneffüs İçin Olumlu Yanıt

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK'ya yapılan başvuru sonucu okul öncesi öğretmenleri için önemli bir karar verildi. KDK ana sınıfı öğretmenleri için teneffüs verilmelidir denildi. KDK'nın kararı ne anlama gelmektedir? İşte detaylar.

A+A-

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK’nın tavsiye kararları tüm kurumlar için geçerli olmaktadır. Her ne kadar tavsiye kararı olsa ve yaptırım olarak direk uygulanmak durumunda olmasa da, kurumlar KDK’nın tavsiye kararlarını göz ardı etmemeye ve büyük oranda karşılamaya başlamışlardır. Bu kapsamda KDK’nın kararı sonucu okul öncesi öğretmenleri için gözler MEB’e çevrilmiş durumdadır.

Konuyla ilgili olarak sendikanın başvuru süreci ve okul öncesi öğretmenleri için teneffüs hakkının verilmesine dair detayları My Memur olarak hazırladık.

Türk Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na, okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı verilmesi yönünde yaptığı talebin reddi üzerine sorunun çözüme kavuşturulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat etmişti. Kamu Denetçiliği Kurumu şikâyeti kabul ederek Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiyede bulunulmasına karar verdi.

KDK’NIN OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ İÇİN TENEFFÜS KARARI!

Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye kararında özetle “Okul öncesi eğitim kurumlarında yeterli destek personelin görevlendirilmesine: öğretmenlerin dinlenme ve özel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik tedbir ve uygulamalara ilişkin olarak tüm eğitim kurumlan için geçerli ve açıklayıcı yazılı düzenlemeler yapılmasına; öğretmenlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine; okul öncesi eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik ortak kalite standartlarının oluşturulması hususlarında MEB’e TAVSİYEDE BULUNULMASINA”  ifadelerine yer verdi.

MEB’İN MEVZUAT DÜZENLEMESİ YAPMASI ŞART!

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tavsiye kararına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatta gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapması gerekmektedir açıklaması yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan diğer branşlarda ki tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin teneffüs hakkı var iken okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin teneffüs haklarının bulunmaması, insan haklarına da aykırı bir durumdur.

Bu nedenle, okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin de gün içerisinde teneffüs (dinlenme ve ihtiyaç izni) haklarını kullanmaları sağlanmalıdır.  Okul öncesi öğretmen ve öğrencilerine teneffüs hakkı verilmemesi, oyun çağındaki öğrencilerin yıpranmalarına ve motivasyon kaybı yaşamalarına engel olacaktır denildi.

KDK’nın karar tam metni için tıklayınız:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler