1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kendi İstekleriyle Ayrılan Uzman Erbaşların Tekrar Göreve Alınması TBMM Gündeminde
Kendi İstekleriyle Ayrılan Uzman Erbaşların Tekrar Göreve Alınması TBMM Gündeminde

Kendi İstekleriyle Ayrılan Uzman Erbaşların Tekrar Göreve Alınması TBMM Gündeminde

Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Teklif ile kendi istekleriyle istifa eden veya ayrılmak durumunda kalan uzman erbaşların yeniden göreve alınması talep ediliyor.

A+A-

Mart 2020 itibarıyla kendi istekleri ile görevden çekilen veya çekilmiş sayılan uzman erbaşların yeniden göreve alınmaları için aranan en az yedi hizmet yılını tamamlamış olma koşulunun, söz konusu koşulu getiren düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce istifa etmiş veya sözleşmesinin sona ermesi nedeniyle görevinden ayrılmış olanlar hakkında uygulanmaması amacıyla “Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Detayları My Memur olarak hazırladık.

UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ GEREKÇELERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde erbaş kadrolarında süreklilik gösteren teknik ve kritik görevler için, yetişmiş personel olmaları sebebiyle uzman erbaşlar istihdam edilmesi tercih edilmektedir. Bu uzman erbaşlar iki-beş sene arasında değişen süreli sözleşme imzalamak suretiyle göreve başlamaktadırlar. Göreve devam etmeleri halinde bir ila beş yıl arasında süreli sözleşmeler imzalamaktadırlar. Öte yandan Devlet Memurları Kanunu1 nun 92 nci maddesi uyarınca Uzman Erbaş Kanunu’na tabi personelden kendi istekleriyle görevden ayrılanlar boş kadro bulunması halinde yine 657 sayılı kanuna ilişkin kurum ve kuruluşlarda memur statüsünde görev alabilmektedirler. Ancak 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5 inci maddesinin sonuna eklenen ek fıkra ile kanun yürürlüğe girmeden önce istifa eden veya sözleşmesi sona eren uzman erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları olanaksız hale gelmiştir. Aleyhe kanunun geçmişe yürümemesi İlkesi gereğince kanunun yürürlük tarihinden önce istifa etmiş ya da sözleşmesi sona ermiş personelin mağduriyetinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 1- Devlet Memurları Kanunu’nun 92 nci maddesi uyarınca Uzman Erbaş Kanunu’na tabi personelden kendi istekleriyle görevden ayrılanlar boş kadro bulunması halinde yine 657 sayılı kanuna ilişkin kurum ve kuruluşlarda memur statüsünde görev alabilmektedirler. Ancak 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5 inci maddesinin sonuna eklenen ek fıkra ile kanun yürürlüğe girmeden önce istifa eden veya sözleşmesi sona eren uzman erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları olanaksız hale gelmiştir. Aleyhe kanunun geçmişe yürümemesi ilkesi gereğince kanunun yürürlük tarihinden önce İstifa etmiş ya da sözleşmesi sona ermiş personelin mağduriyetinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır,

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 18/03/1986 tarihli 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasının sonuna “En az yedi hizmet yılını tamamlamış olma şartı, Kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce istifa etmiş veya sözleşmesinin sona ermesi nedeniyle görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz” cümlesi eklenmiştir

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
İlgili Haberler