1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. KGK Bağımsız Denetçilik Sınavı İlanı Yayınlandı
KGK Bağımsız Denetçilik Sınavı İlanı Yayınlandı

KGK Bağımsız Denetçilik Sınavı İlanı Yayınlandı

Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) Bağımsız Denetçilik Sınavı ilanı yayınlandı. Bağımsız Denetçilik Sınavına kimler başvuru yapabilir, sınav başvurusu nasıl yapılır.

A+A-

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan bağımsız denetçilik sınavı ilanı resmi gazetede yayımlandı. Bağımsız denetçilik sınavına başvuruların 23 Eylül 2019 tarihinde başlayıp 04 Ekim 2019 tarihinde saat 17.00 de sona ereceği belirtildi. Sınav Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Bağımsız denetçilik sınavı ilanında başvuruların Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) resmi sitesi üzerinden yapılacağı belirtilirken, posta yolu ile yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği ilan edildi. Bağımsız denetçilik sınavında başarılı sayılmak için sınav konularının her birinden yüz puan üzerinden en azaltmış puan alınması, tüm sınav konularından alınan notların aritmetik ortalamasının da en az yetmiş puan olması gerekiyor.  

BAĞIMSIZ DENETÇİLİK SINAVI’NA KİMLER BAŞVURABİLİR

Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun olanlar başvuru yapabilir. Ayrıca bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olanlar veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olanlar başvurabilir.

24 Kasım 2019 tarihinde Ankara ve İstanbul’da Bağımsız Denetçilik Sınavı yapılacaktır. Sınav yeri ve saati sınav tarihinden en az on beş gün önce Kurum internet sitesinde duyurulacak.

BAĞIMSIZ DENETÇİLİK SINAVIN ŞEKLİ VE KONULARI

Sınav, aşağıdaki konulardan yazılı test usulünde yapılır:

a) Muhasebe (Genel muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi),

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal

tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,

ç) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk

yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat),

d) Genel Hukuk Mevzuatı [Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku,

Medeni Hukuk (Başlangıç Hükümleri, Kişiler Hukuku, Eşya Hukuku), Vergi Hukuku (Genel

Vergi Hukuku), Sosyal Güvenlik Mevzuatı (4857 Sayılı İş Kanunu, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar

ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu), İdare Hukuku (İdare Hukuku ve İdari Yargı)],

e) Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı,

Temel alandan yetkilendirilmek isteyen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (b), (c) ve

(ç) bentlerinde, Yeminli Mali Müşavirler ise (b) ve (ç) bentlerinde belirtilen konulardan sınava tabi tutulurlar.

Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanlarında da yetkilendirilmek isteyenler (e) bendinde belirtilen konulardan ayrıca sınava tabi tutulurlar.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler