KHK ile açığa alınan memurlar için soruşturma süresi bulunmuyor

Açığa alınan memurlar hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesine göre, görevden uzaklaştırılan personel ile ilgili soruşturmanın 10 gün içerisinde başlatılması hükmü uygulanmayacak.

23332
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası tüm kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ/PDY örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlar görevden alınmaya devam ediyor. Memurların görevden alınmalarının ardından soruşturma sürecinin nasıl işlediği bugünlerde en çok merak edilen konular arasında. Zira kamuda hakkında işlem yapılan personel sayısı 70 bini bulmuş durumda, bu sayının daha da artacağı belirtiliyor, peki bu kadar fazla sayıda kamu görevlisi hakkındaki soruşturma süreci ne zaman bitecek.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesine göre, görevden uzaklaştırılan personel ile ilgili soruşturmanın 10 gün içerisinde başlatılması gerekiyor.  Normal şartlarda böyle işletilen süreç OHAL süresinde dikkate alınmayacak. Çünkü, 31 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 669 sayılı KHK’nın 3 üncü maddesinde; “15/07/2016 tarihinden sonra milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri olağanüstü hal süresince uygulanmaz” hükmü konuldu.

Bu hükme istinaden, 21/07/2016″ tarihinden itibaren 3 (üç) ay süre ile FETÖ/PDY örgütü ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, kamu görevlileri hakkında alınacak görevden uzaklaştırma işlemlerinden sonra açılacak soruşturmalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda öngörülen 10 iş günlük kısıtlayıcı süre uygulanmayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!