KHK ile görevden alınan memurlar hakkında soru önergesi verildi

KHK kapsamında açığa alınan, görevden uzaklaştırılan ve memuriyetten atılan kamu çalışanları hakkında Meclis'te soru önergesi verildi.

23365
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hain darbe girişiminin ardından açığa alınan kamu çalışanlarının hakkında Meclis’te soru önergesi verildi. Terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, irtibatı olduğu tespit edilenlerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin yürütülen işlemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde; Türkiye genelinde 21 Temmuz 2016 tarihi itibariyle uygulanan OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile, terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin kamu görevinden çıkarılmasının amaçlandığını belirterek, bu çerçevede yapılan işlemler konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU’nun cevaplaması isteyerek aşağıdaki soruları yöneltti.

Görevine son verilecek kamu çalışanları belirlenirken, terör örgütleriyle hiç bir şekilde irtibatı kurulamayan kişilerin de görevden alınması gibi bir durumla karşılaşılmaması ve görevden almaların terör örgütü irtibatından dolayı değil de değerlendirmeyi yapanların kişisel kin ve garezinden kaynaklı olmaması için ne tür tedbirler almaktasınız? Değerlendirmeyi yapmak amacıyla oluşturulacak komisyonun başkan ve üyeleri bu çerçevede bir denetime tabi tutulmakta mıdır?

Terör örgütlerinin kamuda yeni istihdam imkânları bulamaması amacıyla, sadece sözlü ya da kurumsal sınavla personel alımı yapılan ve bu yönüyle istismara açık olan kurumlar için de KPSS ön şartı getirmeyi düşünüyor musunuz?

Yapılan çok sayıda sınavda soruların çalındığı, cevapların verildiği iddia edilmekte ve bu kapsamda çok sayıda soruşturma başlatıldığı ve gözaltı işlemleri yapıldığı bilinmektedir. Bu sınavlara girmiş, ancak terör örgütü yandaşı olmadıkları için mağdur olmuş kişilerin mağduriyetini giderme düşünceniz var mıdır?

Kamuda personel alımlarında uygulanan sözlü, uygulamalı veya benzeri yazılı olmayan sınavların kayıt altına alınması suretiyle güvenirliliğinin arttırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Özel sektördeki işten çıkarmalarda; işverenin tazminat ödememek adına, terör örgütü bağlantısı olmayan çalışanlarını da bu kapsamda göstererek işten çıkarmasına karşı alınmış bir tedbir var mıdır? 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!