KHK ile kamu görevinden çıkarılan personel kadar memur alınacak

Atılan memur kadar yerine memur alma yetkisi veren kanun hükmünde kararname çıktı. 40 bin memur işten çıkarılırsa o kadar memur alınacak. Detaylar haberimizde.

23259
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz Fetö terör örgütünün haince, vahşice, demokrasimize karşı yapmaya kalkıştıkları başarısız darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmişti. Kamuoyu çok sayıda kararname çıkmasını bekliyordu. Bunların en önemlisi olarak çıkarılan memurların yerine yeni memurların alımı hakkındaydı. 23 Temmuz 2016 tarihli resmi gazetede yayınlanan kanun hükmünde kararname ile şuan tutuklu, gözaltında veya meslekten ihraç edilebilme olasılığı olan 51 bin memurun yerine tekrar aynı sayıda memur alımını içeren kanun hükmünde kararname çıkarıldı. Resmi gazete de yayımlanan kanun hükmünde kararnameye göre kamuya 51 bin memur alımı olacak.

Yayımlanan kanun hükmünde kararnameye göre 4. Maddesinde ‘’ Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve Diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon ataması yapılabilir’’ açıklaması bulunuyor. 2016 yılındaki bütçe kanununa göre 51 bin personel alımı yapılacaktı. 30 bini öğretmen alımlarında kullanılacak olan bütçe kanunu göre 10 bin atama ise KPSS puanıyla merkez atamada yapılacak. Geri kalan 10 bin kadroya ek 2016 yılında eğer şuanda görevden uzaklaştırılan, gözaltında olan ve Tutuklanmış olan 40 bin memurun yerine ek 40 bin memur alınabilecek. Bu alımlarda tabi ki KPSS puanı ile yapılacak. Geri kalan kadroları kasım ayında hükümetin değerlendirilmesi bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!