1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Kimler Arabulucu Olabilir, Arabulucu Olmak için Aranan Şart Nelerdir
Kimler Arabulucu Olabilir, Arabulucu Olmak için Aranan Şart Nelerdir

Kimler Arabulucu Olabilir, Arabulucu Olmak için Aranan Şart Nelerdir

TBMM’ ede kabul edilmesinin ardından arabulucu nedir? Kimler Arabulucu Olabilir? Arabulucu olmada aranan şartlar nelerdir? Arabulucu olma istiyorum diyenler, ayrıntıları haberimiz de bulabileceksiniz.

A+A-

Arabuluculuk işçi ve işveren arasında ki problemleri çözmek amacı ile hükümet yetkilileri tarafından getirilen yeni bir sistem. İşçi tazminatları ve uzayan davları çözmek amacıyla getirildi.

Arabulucu olabilmek için Adalet Bakanlığınca yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak gerekir. Yazılı sınav Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 23. maddesi uyarınca yılda iki kez, uygulamalı sınav ise yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılmaktadır.

Arabuluculuk sınavına girecek adaylarda aranan şartlar nelerdir? Türk vatandaşı olmak, Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak.

Kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmamak, Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip olmak, Arabuluculuk eğitimini tamamlamak, şartlarına haiz olmaları gerekmektedir. Arabulucu olmada aranan şartlardandır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler