Kimler Milletvekili Seçilemez? Milletvekili Seçilme Yeterliliği Nedir

Yüksek Seçim Kurulu YSK Siyasi Partilerin aday listelerini vermelerinde usul ve esaslarının belirlenmesine ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun kararı yayımladı. Buna göre kimler milletvekili seçilemeyeceğine dair karar açıklandı.

42275
Daha Fazla Göster

Birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde siyasi partilerin milletvekili aday listelerini vermelerinde uyulması zorunlu usullerin ve başvurularında bu listelere eklenmesi gereken belgeleri ile milletvekili adaylarının istifalarının son gününün ve şeklinin, istifalardan vazgeçme zamanının, istifa ve ölüm nedeniyle meydana gelecek boşalmaların hem geçici hem kesin aday listeleri yönünden tamamlanması için “Siyasi Partilerin Aday Bildirimine İlişkin Usul ve Esaslar” belirlendi.

Milletvekili seçilme yeterliliği” başlıklı 76. maddesinde; “Onsekiz yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir.

Kimler milletvekili seçilemez? En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, askerlikle ilişiği olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, Resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun; 7140 sayılı Kanunun 8. Maddesinin 3. Fıkrasının (c) bendi ile değişik “Seçilme yeterliliği” başlıklı 10. maddesinde; Onsekiz yaşını dolduran her Türk vatandaşı milletvekili seçilebilir denilmektedir.

Ayrıca aşağıda yazılı olanlar milletvekili seçilemezler! İlkokul mezunu olmayanlar, Kısıtlılar, Askerlikle ilişiği olanlar, Kamu hizmetinden yasaklılar,  Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar milletvekili seçilemezler.

Affa uğramış olsalar bile; Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar milletvekili seçilemezler.

Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının, birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkûm olanlar, Terör eylemlerinden mahkûm olanlar milletvekili seçilemezler.

Türk Ceza Kanununun 536 ncı maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yazılı eylemlerle aynı Kanunun 537 nci maddesinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkûm olanlar milletvekili seçilemezler.

Siyasi Partilerin aday listelerini vermelerinde usul ve esaslarının belirlenmesine ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun 2018/307 sayılı kararı için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Milletvekili Seçilemez? Milletvekili Seçilme Yeterliliği Nedir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!