1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film Ve Kamu Spotu Yarışması”sonuçlandı
"Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film Ve Kamu Spotu Yarışması”sonuçlandı

"Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film Ve Kamu Spotu Yarışması”sonuçlandı

2017 Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında Türk Dil Kurumu (TDK) ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen "Kimliğimiz...

A+A-

2017 Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında Türk Dil Kurumu (TDK) ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen "Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması" sonuçlandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen "Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması" bugün sonuçlandı. TDK tarafından yapılan açıklamada, "Kimliğimiz Türkçemiz" özdeyişiyle yola çıkılan yarışmada milli birlik ve beraberliğin vazgeçilmez teminatı olan Türkçe'nin doğru ve güzel bir şekilde kullanılabilmesi, dilimizin sonraki kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması ve genç yönetmenlerin oluşturdukları dil farkındalığının sinemaseverlerle buluşturulmasının hedeflendiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada 100 eser yarıştı. Her iki dalda toplam 125 bin TL ödül verildi.

Yarışmanın kısa film dalında jüri üyeliğini Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Yapımcı/Yönetmen Derviş Zaim, Yazar/Senarist Tarık Tufan, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kurtuluş Özgen yaparken, kamu spotu dalında ise Deniz TV Grup Direktörü/Reklam Yapımcısı Özgür Kamburoğlu, TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sadullah Çebi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sıddık Şahin ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç.Dr. Kağan Olguntürk yaptı.

Kısa film dalında ödül kazanan isimler şöyle:

Birincilik Ödülü : Gece Yürüyüşü / Yönetmen: Ömer Dişbudak

İkincilik Ödülü : Seni Seviyorum De /Yönetmen: Alican Çizmeci

Üçüncülük Ödülü : Kamus Namustur /Yönetmen: Fatih Alibaz Dursun

Seçici Kurul Özel Ödülü: Kayboluş / Yönetmen: İlhan Kaya

Teşvik Ödülü : Benim / Yönetmen: Cihan Deniz

Teşvik Ödülü : Dil Sancısı / Yönetmen: Erdem Uzunay

Kamu spotu dalında ödül kazanan isimler ise şöyle:

Birincilik Ödülü : Dil Bayrağımız Türkçe / Yönetmen: Alper Bozkurt

İkincilik Ödülü : Türkçe Alt Yazılı / Yönetmen: Mehmet Özgür Kızılkaya

Üçüncülük Ödülü : Plaza Dili ve Edebiyatı / Yönetmen: Ferhan Gökçek Kutluer

Seçici Kurul Özel Ödülü: Türkçemiz / Yönetmen: Miratcan Gence

Teşvik Ödülü : Doğrusu Varken / Yönetmen: Mahbube Ülkü Akkoyunlu

Teşvik Ödülü : Kamu Spotu 2 / Yönetmen: Ayça Seymenoğlu

Açıklamada, ödül alan eserlerin gösterim tarih ve yerinin düzenleme kurulu tarafından daha sonra duyurulacağı belirtildi.

İHA

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.