Kırım-kongo kanamalı ateşi (KKKA) nedir? Keneye Karşı Tedbirler Nelerdir

İlkbahar ayının gelmesiyle kene mevsimi de yaklaşıyor? Bahar aylarından itibaren sıcakların başlamasıyla kenelere karşı dikkatli olunması gerekiyor. Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına yakalanmamak için alınacak tedbirler ve öneriler.

41537
Daha Fazla Göster

KKKA, kenedeki mikropların sebep olduğu ölümle de sonuçlanabilen bir hastalıktır. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde Halsizlik, İştahsızlık, Ateş, Vücut Ağrısı, Baş Ağrısı, Bulantı, Kusma, İshal şikayetlerinden herhangi birini görürseniz, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Keneden bulaşan kırım-kongo kanamalı ateşi ile ilgili riskli alanlar Bağ, bahçe, tarla, ahır, orman, orman kenarı tarım arazisi ve benzeri alanlardır.

Tedbir! oturacağınız yere açık renkli örtü serin. Bağ, bahçe, tarla, orman gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyinin. Pantolon paçalarını çorap içine sokun ya da çizme giyinin. Hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunmayın.

Kontrol! çocuklarınızın vücudunu mutlaka kontrol edin. Vücudunuza tutunan keneyi çıplak elle dokunmadan; eldiven, bez ya da poşet ile çıkartın, çıkaramıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Müdahale! riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakın. Vücudunuzu özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dahil kontrol edin ya da ettirin.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kırım-kongo kanamalı ateşi (KKKA) nedir? Keneye Karşı Tedbirler Nelerdir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!