1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Kırsal Kalkınma Projelerine 2 Milyon Liraya Kadar Hibe Verilecek
Kırsal Kalkınma Projelerine 2 Milyon Liraya Kadar Hibe Verilecek

Kırsal Kalkınma Projelerine 2 Milyon Liraya Kadar Hibe Verilecek

Kırsal alanda yapılacak yatırımlara verilecek teşvik tutarları açıklandı, proje kapsamında 2 milyon liraya kadar hibe verilecek.

A+A-

Kırsal alanda yapılacak yatırımlara verilecek teşvik tutarları açıklandı, proje kapsamında 2 milyon liraya kadar hibe verilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği 13 Temmuz 2017 tarihli resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında hibeye esas proje tutarı üst limitleri, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2 milyon Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası olarak belirlendi.

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında hibeye esas proje tutarlarının üst limiti ise kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası, diğer yatırım konuları için 500.000 Türk Lirası olarak açıklandı. Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30.000 Türk Lirası olarak açıklanırken, bu limitin altındaki başvuruların kabul edilmeyeceği açıklandı.

Kırsal kalkınma hibe tutarlarının yüzde 50’si hibe yoluyla verilecek olup, diğer yüzde 50’si ise başvuru sahibi tarafından temin edilecek. Başvurular bugünden itibaren 90 gün süre içerisinde elektronik ağ üzerinden yapılabilecek. Kırsal alanda hangi illerde yapılacak hangi yatırımlara hibe verilecek?

Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan illerinde;

Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha,

Soğuk hava deposu,

 Çelik silo,

Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,

Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce illerinde ise;

Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Soğuk hava deposu,

Çelik silo,

Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,

Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,

Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ İçin TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.