Kısa Çalışma Ödeneği Devam Edecek mi? İşte Detaylar!

Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan yeni paketin ayrıntıları belli oldu.

62643
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Berat Albayrak Açıklamıştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz hafta yeni istihdam kalkanı paketini duyurmuş, ayrıntılarının da kamuoyuyla paylaşılacağını söylemişti. İstihdam kalkanı paketi kapsamında koronavirüs salgınından dolayı geçtiğimiz süreçte alınan çeşitli ekonomik önlemlerin süresinin uzatılması bulunuyor. Ayrıca yeni bazı teşviklerin de hayata geçirilmesi planlanıyor.  Paket Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülüyor. İşte detaylar…

İşverenlere İşsizlik Fonu’ndan Maaş Desteği

Yeni istihdam kalkanı paketinde kısa çalışma ödeneğinden faydalanan ve normal çalışmaya geçen işverenlerin İşsizlik Fonu’ndan teşvik verilecek olması gündemde. Çalışanların ücretlerinin bir bölümü kısa çalışma süresi ile paralel olacak şekilde İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.

İşten Çıkarttığı Çalışanını Geri Alan İşverene Teşvik

Salgın döneminde alınan önlemlerden biri de 17 Nisan 2020 tarihinde işten çıkartmaların yasaklanmasıydı. Paket kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden 17 Nisan’a kadar olan süreçte işten çıkartılan çalışanlarını geri alan işverene prim teşvik desteği sağlanacak.

Sigortasız İşçiler için de Teşvik Var

Sigortasız işçi çalıştıran işverenleri kayıt dışı çalışmadan caydırmak amacıyla çalışanlarının sigorta girişini yapmaları halinde de teşvik sağlanacak.

Yaşa Göre Esnek Çalışma Uygulaması

25 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük olan vatandaşların daha kolay istihdam edilmesinin sağlanması amacıyla esnek çalışma modeline geçilecek. Esnek çalışmadan faydalandırılan çalışanların sosyal güvenlik işlemleri de daha kolay hale getirilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Şartlarının Süresi Uzatılacak

Koronavirüs salgını sebebiyle daha önce belirlenen şartlara göre Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanabilmek için geçmişe dönük 3 yılda toplam 600 gün sigorta primi ödeme şartı 450 güne çekilmişti. Geçmiş 120 günde hizmet sözleşmesi kapsamında çalışmış olma şartı da 60 gün olarak değiştirilmişti. Bu kolaylık 30 Haziran 2020 tarihine kadar sağlanmıştı. Yeni istikrar paketine göre bu sürenin 2020’nin sonuna kadar uzatılması planlanıyor.

İşsizlere Nakdi Destek Devam Edecek

Ayrıca işten çıkarma yasağının süresi de 17 Temmuz 2020’de doluyor. Bu süre 3 ay daha uzatılarak son tarih olarak 17 Ekim olarak yeniden düzenlenecek. Yasak döneminde ücretsiz izne çıkartıla çalışanlar ya da işsiz olduğu halde işsizlik maaşı alamayanlar günlük 39.24 lira nakdi ücret almaya devam edecekler.

Sürelerin uzatılmasını kapsayan kararlar Cumhurbaşkanı kararnamesi, diğer değişiklikler ise ilgili kanun kapsamında gerçekleştirilecek. Kanun teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!