1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Kısa Çalışma Ödeneği ile Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir Mi?
Kısa Çalışma Ödeneği ile Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir Mi?

Kısa Çalışma Ödeneği ile Rapor Parası Aynı Anda Alınabilir Mi?

Koronavirüs pandemisinden dolayı bazı işletmeler iş yerlerini kapatarak çalışanlarını uzaktan çalışma modeline geçirmiş, bazı işletmeler ise çalışma sürelerini ve günlerini kısaltarak çalışmaya devam etmişti. Detaylar!

A+A-

Bu işletmelerdeki çalışanlara da kısa çalışma ödeneği verilmektedir.

Kısa çalışma ödeneği alan çalışan, aynı zamanda rapor alırsa eğer ikisinin ücretini birlikte alamaz. Raporun başladığı tarihten itibaren işçiye verilen kısa çalışma ödeneği kesilir. Rapor alan işçi, rapor parası ödenmesine ilişkin olan şartları yerine getiriyorsa eğer bu durumda SGK’dan rapor parası alır. Ancak hem rapor parası hem de kısa çalışma ödeneği çakışıyorsa, işçiye kısa çalışma ödeneği yapılmaz.

Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Maaşı Birbirini Etkiler Mi?

Çalışanın kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için, kısa çalışma ödeneğinin başladığı tarihten öncesini kapsayacak şekilde en az 600 gün sigorta primi ve 120 gün kesintisiz iş akdi aranmaktadır. Koronavirüs pandemisinden dolayı daha fazla kişinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanması için sigorta primi 450 güne, kesintisiz iş akdi süresi ise 60 güne indirilmiştir.

Çalışan eğer daha önce işsizlik maaşı aldıysa bu onun kısa çalışma ödeneği almasına bir engel teşkil etmemektedir. Aynı şekilde daha öncesinde kısa çalışma ödeneğinden faydalanan bir kişi ilerleyen dönemlerde işsizlik maaşından da yararlanabilmektedir.

İşçi kısa çalışma ödeneği aldıktan sonra işten çıkarılması halinde, yeniden işsizlik maaşına başvurarak bu haktan faydalanabilir.

Yarım Çalışma Ödeneği ile Kısa Çalışma Ödeneği Birlikte Alınabilir Mi?

Eğer iş yerinde doğum nedeniyle yarım çalışma uygulanıyorsa burada, işveren İŞKUR’a başvurarak işçisinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda işçinin iş yerinde çalıştığı günler içinde yarım çalışma ödeneği alması mümkün. İşçi sadece yarım çalışma ödeneği alabilir, bunun fazlasını alamaz.

Faaliyetini durdurmuş olan iş yerinde ise işçi sadece kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmektedir. Bunun dışındaki ödemelerden faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.