1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimler Faydalanabilir
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimler Faydalanabilir

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimler Faydalanabilir

İşçilere, kanunun belirlediği sebeplerden ötürü işlerinden ayrıldıkları dönemde mağdur çeşitli ödenekler verilmektedir. Bu ödeneklerden biride kısa çalışma ödeneği adı ile işçilere veriliyor. Kısa çalışma ödeneği nedir? Haberimizde yer alıyor.

A+A-

İŞKUR tarafından işçi statüsünde çalışan vatandaşlara, işlerinden ayrıldıkları zaman mağdur olmamaları için çeşitli ödenekler verilmektedir. Kısa çalışma ödeneği de bu ödenekler arasında yer almaktadır. Kısa çalışma ödeneği İşsizlik sigortası fonu kapsamında sağlanan bir imkandır.

Kısa çalışma ödeneği nedir? İşçilerin merak ettiği kısa çalışma ödeneği, çeşitli zorlayıcı sebeplerden dolayı iş yerlerinde çalışma süresinin en az üçte biri oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmadan iş yerinde faaliyetlerin tamamen veya kısmen en az dört hafta süre ile durdurulması hallerinde geçerlilik kazanır.

İş yerlerinde sigortalı çalışanlara bu çalışmadıkları dönemi kapsayan zaman için gelir desteği sağlayan uygulama ile ödenen paraya kısa çalışma ödeneği denir. Kısa çalışma ödeneği üç ayı aşmamak üzere ödenmektedir. Tabi bazı durumlarda bu süre Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir. Ayrıca kısa çalışma ödeneği İŞKUR tarafından ödenir.

Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanabilir? Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. İlk olarak işverenin kuruma yaptığı başvurunun olumlu bulunması gerekmektedir. Bunun yanında işçi kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz çalışması ve son üç yıl içinde adına en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği almak için başvurular İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi, yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple silah altına alınması, herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması hallerinde kısa çalışma ödeneği kesilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler