Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatılacak mı?

Koronavirüs salgını sebebiyle uygulamaya alınan Kısa Çalışma Ödeneği’nin 3 aylık süresi doluyor.

62327
Abone Ol
Daha Fazla

Kısa Çalışma Ödeneği ile İş Yerlerine Destek Sağlandı

Türkiye’de başlayan koronavirüs salgınından dolayı sağlanan ekonomik desteklerden olan Kısa Çalışma Ödeneği 3 aylığına hayata geçirilmişti. Ödeneğin süresi haziran ayında sona eriyor. İş dünyası bu sürenin uzatılmasını talep ediyorlar. Bu talepler karşılık görmez ve Kısa Çalışma Ödeneği süresi uzatılmazsa önümüzdeki günlerde bu süre dolacak. Faaliyetlerini salgından dolayı tamamen durduran ya da çalışma saatlerini en az 3’te 1 oranında azaltan iş yerlerine sağlanan Kısa Çalışma Ödeneği can suyu niteliği taşıdı.

16 Mart’ta Yararlanmaya Başlamışlardı

Devlet tarafından hayata geçirilen Kısa Çalışma Ödeneği ile iş yerlerinin ekonomik güçlüklerden dolayı çalışanlarını işten çıkartması önlenmiş oldu. Bu ödenek çalışanlar için de oldukça faydalı oldu. İş yerlerinde çalışamayan Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan işçilere bu ödenek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İşsizlik Sigortası Fonundan sağlandı. Ödenek 3 aylığına uygulamaya alınmış, sürenin bitiminde uzatılıp uzatılmayacağının yeniden değerlendirileceği açıklanmıştı. İlk yararlanan firmalar 16 Mart 2020’de Kısa Çalışma Ödeneği’ne geçmişti. Bu firmalar için süre 16 Haziran’da doluyor.

Cumhurbaşkanı’nın Uzatma Yetkisi Bulunuyor

Kısa Çalışma Ödeneği için yapılan ilk başvurularda işverenin beyanı esas alınarak süreç hızlandırılmıştı. Sürenin uzatılması halinde aynı sürece mi devam edileceği, yoksa firmanın ödenek almaya uygun olup olmadığının tespitine mi gidileceği merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl döviz kurlarındaki oynamadan dolayı Kısa Çalışma Ödeneği yine sağlanmış ve süre uzatılarak ilk kez başvuru yapacak şirketlere de şans tanınmıştı. Cumhurbaşkanı’nın Kısa Çalışma Ödeneği’ni 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!