Kısmi Sigorta Nedir? Kısmi Sigorta Hakkında Merak Edilenler!

Kısmi süreli veya diğer adı ile part time çalışma, bir işçinin hizmet akdine dayalı olarak, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki haftalık iş süresi olan 45 saatten az çalışmayı ifade etmektedir. Detaylar...

72109
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısmi Sigorta Nedir? Kısmi Sigorta Hakkında Merak Edilenler!

Kısmi Sigorta Nedir? Kısmi Sigorta Hakkında Merak Edilenler!
Kısmi Sigorta Nedir? Hakkında Merak Edilenler!

Kısmi süreli çalışanların da aynı normal çalışanlar gibi sigortalı olmaları gerekmektedir. Kısmi süreli çalışanların SGK’ ya kaç gün sigortalı olarak bildirilmeleri gerektiği, kısmi süreli iş sözleşmesinin aylık ücretli mi, yoksa saat ücretli mi olduğuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Aylık ücretli kısmi süreli iş sözleşmesine göre, sigortalı ile iş veren arasında yapılan sözleşmeye göre, kişinin haftalık kaç saat çalıştığına bakılmaksızın tam ay sigortalı olarak SGK ‘ya bildirilir. Bu durumda sigortalı kişiye aylık asgari ücretten daha az bir ücret ödenemez.

Saat ücretli kısmi süreli iş sözleşmesine göre, çalışma şekli saat ücreti karşılığı ise, bu sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin (saat) 7,5’a bölünmesi ile, ayda kaç gün sigortalı olacağı bulunmaktadır. 7,5 saatin altındaki çalışmalar da bir güne tamamlanmaktadır. 854 sayılı Deniz İş Kanunu ve 5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamında, çalışanların haftalık 48 saati doldurmaları gerekmektedir. Bu sebeple gemi adamları ve gazeteciler için ay içinde çalışılan toplam süre (saat) 8’e bölünerek kaç gün sigortalı olunacağı bulunmaktadır. Ayrıca 8 saatin altındaki çalışmalar da 1 güne tamamlanmaktadır.

İş Kanunu değerlendirildiğinde, tam zamanlı çalışanlar ile part time çalışanların sahip oldukları haklar farklılık göstermez. Tam zamanlı çalışan kişilerin faydalandığı hakların hepsinden part time çalışan kişiler de faydalanabilmektedir. Prim, yakacak yardımı, yol, yemek vb. ödemeler çalışma günüyle doğru orantılı olarak ödemesi gerçekleştirilir.

Kısmi Sigortanın Şartları Nelerdir?

  • Kısmi süreli çalışanlar için genel sağlık sigorta primlerinin 30 güne tamamlanması zorunludur.
  • Tam günlük çalışma sürelerinden daha az bir çalışma süresi olması gerekmektedir.
  • Haftalık çalışma süresinin en fazla 45 saat olması gerekmektedir.
  • Çalışma şeklinin part time sayılabilmesi için tam zamanlı çalışanlara göre en fazla 2/3 ‘ü kadar yani 30 saat çalışılmış olması gerekmektedir. İşçi 30 saati aşmadan haftanın 6 günü çalıştırılabilir.

Kısmi Sigortadan Kimler Yararlanabilir?

Kısmi Sigortadan Kimler Yararlanabilir?
Kısmi Sigortadan Kimler Yararlanabilir?

Kısmi sigortadan, part time veya kısmi süreli işlerde çalışan herkes yararlanabilir. Ayrıca kısmi süreli çalışan kişilere de kısmi sigorta yapılması bir zorunluluktur. Bu kişiler, tam zamanlı çalışanlarda olduğu gibi sigortanın sağladığı haklardan yararlanabilirler.

Kısmi Sigorta Nasıl Yapılır?

İşveren ve sigortalı arasında kısmi süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması gerekmektedir. İşe başlanılmasının haftalık 30 saate denk gelen çalışma sürelerine göre aylık prim hesaplanarak SGK ‘ya bildirimde bulunulur. Kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanların azami haftalık çalışma sürelerine ve SGK bildirimlerinde de azami aylık 20 prim gün sayısı kuralının aşılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Maluliyet Sigortası Nedir? Maluliyet Sigortası Hakkında Tüm Detaylar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kısmi Sigorta Nedir? Kısmi Sigorta Hakkında Merak Edilenler!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    hizmet dökümünde görünür mü kısmi sigorta

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!