1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. KİT'lerdeki Taşeron İşçilerin Kadroya Geçeceği Tarih Belli Oldu
KİT'lerdeki Taşeron İşçilerin Kadroya Geçeceği Tarih Belli Oldu

KİT'lerdeki Taşeron İşçilerin Kadroya Geçeceği Tarih Belli Oldu

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler kadroya alınacak. KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Taşeron işçiler 1 Ocak'ta kadroya alınacak.

A+A-

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler kadroya alınacak. KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı 17 Ekim 2018 tarihli ve 30568 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

KİT’lerde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan 2 Aralık 2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler daimi işçi kadrosuna geçecekler.

Taşeron işçilerin kadroya geçebilmeleri için yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekecek. Ancak, hangi sayıda taşeron personel alınacağı maddenin ikinci fıkrasında yer aldı. Buna göre her bir KŞT ve bağlı ortaklık bazında sadece 2018 yılında ayrılan personel sayısının yüzde 75, ortaya çıkan ilave personel ihtiyacı için yine 2018 yılında yarılan personel sayısının yüzde 50'si oranında personel kadroya geçebilecek.

KİT’lerdeki taşeron işçilerin 1 Ocak 2019 tarihinde kadroya alınacağı Kamu İktisadi Teşebbüslerinin 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararında belirtildi. KİT’lerdeki taşeron işçilerin Cumhurbaşkanlığı Kararının ilgili maddesi;

Hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personelin sürekli işçi kadrolarında istihdamı;

MADDE 8- (1) Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4/12/2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir."

Ancak, hangi sayıda taşeron personel alınacağı maddenin ikinci fıkrasında yer aldı. Buna göre her bir KŞT ve bağlı ortaklık bazında sadece 2018 yılında ayrılan personel sayısının yüzde 75, ortaya çıkan ilave personel ihtiyacı için yine 2018 yılında yarılan personel sayısının yüzde 50'si oranında personel kadroya geçebilecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler