1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KİT'lere ve Geçici İşçilere Sözleşmeli veya Kadrolu Memur Statüsü Talebi
KİT'lere ve Geçici İşçilere Sözleşmeli veya Kadrolu Memur Statüsü Talebi

KİT'lere ve Geçici İşçilere Sözleşmeli veya Kadrolu Memur Statüsü Talebi

Kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri, geçici işçi çalıştırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması kanununda değişiklik teklifi TBMM’ye sunuldu.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında geçici iş pozisyonlarında 5 ay 29 gün ile 8 ay 29 gün olmak üzere mevsimlik işçi çalıştırılmaya devam etmektedir. Öte yandan KİT personellerine de kadro veya sözleşmeli memur statüsü verilmesi gerekliliği bir kez daha vurgulanarak TBMM’ye kanun teklifi değişikliği talebinde bulunuldu.

Taşeron sisteminin ismi değişse de kadro verilmemesinden dolayı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan geçici ve mevsimlik işçilerle KİT personellerinin sorunları devam ediyor. Bu kapsamda TBMM gündemine işçilerin sorunları tekrar getirilerek çözüm bulunmak isteniyor.

Kamu kurum ve kuruluşları, KİT ve belediyelerde geçici ve mevsimlik işçi olarak işçi çalıştırılmaması, mevcut mevsimlik geçici işçilerin kadroya alınması, 1 aylık deneme süresi sonunda işe alınanların on iki ay çalıştırılmasının zorunlu olması, on ikinci ayın sonunda işten çıkarılan işçilerin işsizlik fonundan işsizlik ödeneği alabilmesi için teklif verildiği belirtildi.

6 ve 9 aydan kısa süreli çalışma sorunu! Kamu kurum kuruluşları, KİT ve belediyelerde mevsimlik ve geçici işçi adı ile yılardır çalıştırılan işçiler vardır. 5 ay 29 gün çalıştırılan bu emekçiler için kurum yetkilisine verilen yetki ile 9 ay 29 gün çalıştırma yolu açılmışsa da bu sürenin 5 ay 29 gün üzerine çıkmadığı görülmektedir. Bu durum ciddi mağduriyet yaratmaktadır. Bu durumda 6 ay işsizlik fonuna kesinti yapılan işçi işten çıkarıldığında bu fondanda destek alamamaktadır. Çalışanlar için büyük mağduriyet yaratan durumun düzeltilmesi şarttır.

Verilen kanun teklifi ile kamu kurum ve kuruluşları, KİT ve belediyelerde geçici ya da mevsimlik işçi olarak işçi çalıştırılmaması, mevcut mevsimlik ve geçici işçilerin kadroya alınması, 1 aylık deneme süresi sonunda işe alınanların 12 ay çalıştırılmasının zorunlu olması, 12. ayın sonunda işten çıkarılan işçilerin işsizlik fonundan işsizlik ödeneği alabilmesi amaçlanmıştır.

Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi.

MADDE 1- 4 Nisan 2007 tarihli ve 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “2006 yılı" ibaresi “2017 veya 2018 yılı” şeklinde, “2005 veya 2006 yıllarında” ibaresi “2017 veya 2018 yıllarında” şeklinde, “6 ay veya daha fazla” ibaresi “5 ay veya daha fazla” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 5620 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“4) ikinci fıkra kapsamında vizelenen geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma sürelerinin, işsizlik sigortası fonundan yararlandırılmasına yetmediği durumlarda, ücretlerinden işsizlik sigortası fonu için yapılan kesintiler nemalarıyla birlikte kendilerine ödenir.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Teklifin tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler