Kıymetli Taşlar Ekonomik Değere Dönüşecek

Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Türkiye’nin safir ve yakut gibi taşlardan dolayı çok büyük bir potansiyele sahip olduğu vurguladı.

73322
Daha Fazla Göster

Türkiye’de çıkan taşların son derece önemli bir potansiyel oluşturduğunu belirten Yusuf Kağan Kadıoğlu, çıkan taşların işlenmemesi ve Pazar oluşturulmaması durumunda, potansiyelin de bir anlam ifade etmediğini söyledi. Türkiye’de güzel bir pazarın oluşturulması gerektiğini belirten öğretim üyesi, aynı zamanda taşların alınıp işlenmesi gerekliliğine de dikkat çekti. Kadıoğlu, pazarlamasının iyi yapılmadığı taşların yalnızca çıkarılmış olmasını da, süs taşı veya maden ameleliği olarak nitelendirdi.

Başarı Yeterli Değil

Türkiye’de çıkarılan kıymetli taşların ekonomik değere dönüştürülmesi gerektiğini belirten uzmanlar, Türkiye’nin şu ana kadar bu konu ile ilgili olarak yeterli çalışmaların yapmamasından dolayı şikayetçi. Uzmanlar, kıymetli taşlar çerçevesinde Türkye’de yepyeni bir ekonomik değerin gün yüzüne çıkabileceğini, fakat mevcut şartlarda yenilikler yapılması gerektiğini savunuyor. Taşların insanoğlu için vazgeçilmez bir parça olduğunu belirten Kadıoğlu, insanların dünyada yaşamaya başladığı ilk dönemlerde tanıştığı ilk nesnenin taş olduğunu vurguladı.

Jeoloji Müzesi 24 Saat Açık

Jeoloji Müzesi ile ilgili olarak da bilgiler veren Kadıoğlu, müzenin 24 saat boyunca açık olduğunu, aynı zamanda da müzede her çeşit oluşuma yönelik örneklerin yer aldığını ifade etti. Kadıoğlu, değerli ve yarı değerli taşların da ziyarete açık olduğunu söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kıymetli Taşlar Ekonomik Değere Dönüşecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!