1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. KKKA Nedeniye Yaşamını Yitiren Recep Tepe'nin Ölümünde İhmal mi Var?
KKKA Nedeniye Yaşamını Yitiren Recep Tepe'nin Ölümünde İhmal mi Var?

KKKA Nedeniye Yaşamını Yitiren Recep Tepe'nin Ölümünde İhmal mi Var?

Recep Tepe'nin ölümünde ihmal söz konusu mudur? Buna yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

A+A-

            CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Erzurum Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji laboratuarında görev yapan ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsünü taşıyan kan örneği ile temas ederek aynı hastalıktan yaşamını yitiren sağlık personeli Recep Tepe'nin ölümüyle ilgili olarak konuyu Meclise taşıdı.

Prof. Dr. Nurettin Demir konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesi ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sorarak meclise taşıdı İşte Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplandırılması için verilen o soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Prof. Dr. Nurettin Demir

Muğla Milletvekili

            Erzurum Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde Mikrobiyoloji laboratuarında çalışan Recep Tepe isimli sağlık çalışanı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsünü taşıyan kan örneği ile temas sonucu aynı hastalık nedeniyle hayatım kaybetmiştir.

Bu bağlamda;

1-   Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüsü gibi son derece ölümcül bir etken örneğinin çalışıldığı bir laboratuarda hasta bakıcı, hemşire, doktor, laborant, tıbbi sekreter ve temizlik işçilerine hastalığın bulaşma riskine karşı herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmışsa alınan önlemler nelerdir?

2-   Tehlikeli virüslerin bulunduğu ortamlarda sağlık çalışanları nasıl bir ortamda ve hangi koşullarda çalışmaktadırlar?

3-   6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği hastanede risk değerlendirmesi yapılmış mıdır?

4-   Mevcut risklere karşı hastanede gerekli iş güvenliği önlemleri alınmış mıdır?

5-   Hastanede İş sağlığı ve Güvenliği Kurulları oluşturulmuş mudur? Oluşturulmuşsa bu kurullar işlevsel hale getirilmiş midir? Oluşturulmamışsa neden bu zamana kadar kurullar kurulmamıştır?

6-   Sağlık çalışanlarına çalıştıkları alanlara yönelik olarak belli aralık ve periyotlarda iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmiş midir?

7-   Laboratuarda gerekli önlemler alındığında bulaş riskinin azaltılabileceği bilgisinden hareketle sağlık çalışanı Recep Tepe'nin ölümünde ihmal söz konusu mudur? Buna yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.