Klima Sağlık Üzerinde Olumsuz Etkilere Sahip

Klima, yaz sıcaklarında birçok insanın kurtarıcısı olarak duruyor. Özellikle yaz aylarında klima artık bir ihtiyaç gibi karşımızda duruyor.

65999
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klima kullananların farkında olmadığı şey ise klima temizliği oluyor. İyi temizlenmeyen klimalar, insan sağlığını ciddi derecede olumsuz olarak etkiliyor.

Prof. Dr. Finn Rasmussen ise , klima kullanımı ile ilgili olarak şunları dile getirdi: “Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı ülkemizde hava sıcaklıkları 40 santigrata ulaşmış, bu da klimalara duyulan ihtiyacı artırmıştır. Ev, araç ve iş yeri gibi iç mekan ortamlarda yoğun klima kullanımı ise insan sağlığını tehdit eden önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Astımı Olanlar Dikkat Etmeli

İç mekanlarda kullanılan klimalar, hava kalitesini düşürüyor. Temiz hava almaya ihtiyaç duyan astım hastaları için ise klima büyük bir sorun oluşturuyor. Aynı zamanda nefes darlığı çeken kişiler de klima kullanımına dikkat etmek zorunda kalıyor. Uzun süre klima kullanımı sonucunda da bu hastalıklara sahip olunabileceğini açıklayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, “Klima kullanılan iç mekan ortamların havasında bulunan alerjenler, evcil hayvanların dökülen eski derileri, hamamböceği ve diğer böcek haşere partikülleri, polen, bakteri ve küf gibi biyolojik maddeler içermektedir. Çok küçük parçacıklardan oluşan bu maddeler uçucu özelliğe sahip olup, hava yoluyla kolayca solunabilmektedir” dedi.

Klima Temizliği ve Bakımı Önemli

Klima temizliği ve bakımı dikkatli ve yeterli şekilde yapılmadığı zaman içerisinde bakter, virüs ve mantar biriktiyor. Bu nedenle insanlar birçok hastalık kapma ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle klima kullanımı sırasında temizlik ve bakıma dikkat etmek gerekiyor.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!