KOBİ Nedir?

KOBİ Nedir?

KOBİ, yıllık 250 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimlerdir.

A+A-

KOBİ ’ler farklı şekillerde sınıflandırılabilirler.

  • Mikro işletme: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri üç milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.
  • Küçük işletme: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.
  • Orta büyüklükteki işletme: İki yüz elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yüz yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

KOBİ Danışmanlığı Nedir?

KOBİ’lerin daha hızlı büyümesi ve profesyonellerden danışmanlık alabilmesi için yapılan göreve KOBİ danışmanlığı denir. KOBİ danışmanları, işletmesini büyütmek isteyen ve buna ilişkin yollar arayan kişilere, her türlü konuda doktor gibi yardımda bulunur.

Danışmanlar, aynı zamanda KOBİ’lere her türlü sorunla ilgili atılacak adımların nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapabilir. Kısaca, KOBİ’lere her türlü bilgi, destek ve yardım için hizmet veren, profesyonel kişilere KOBİ danışmanı denir.

KOBİ ile Esnaf Arasındaki Fark

Esnaf, bağımsız çalışan, yaptığı iş sermayeden ziyade kol ve beden gücüne dayanan girişimcileri tanımlamak için kullanılır. Zanaatkâr ve küçük ticarethane sahipleri esnaf olarak anılır. Esnaf ile taciri ayırmada temel olarak emek-sermaye yoğunluğu dikkate alınmaktadır. Kobilerde daha çok sermaye ön plandadır.

KOBİ ile Büyük İşletme Arasındaki Fark

KOBİ ve büyük işletmeler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar;

  • KOBİ 'de çalışan kişiler patron için çalışmaktadır, büyük işletmelerde ise bazı kişiler şirket için bazı kişiler ise kendisi için çalışmaktadır. 
  • KOBİ'lerde bütçe yoktur, masraf merkezi kültürü bulunmaktadır. Büyük şirketlerde ise bütçe söz konusudur.
  • KOBİ'lerde ofis olmak zorundadır. Büyük işletmelerde ise uzaktan çalışılma imkanı olsa bile ofis prestijdir ki KOBİ'lerde şirket girişi mütevazi, kurumsalda ihtişamlıdır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.