KOBİ Nedir?

KOBİ, yıllık 250 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimlerdir.

72737
Daha Fazla Göster

KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) Nedir?

KOBİ Nedir?
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Nedir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme’ler farklı şekillerde sınıflandırılabilirler.

  • Mikro işletme: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri üç milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.
  • Küçük işletme: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.
  • Orta büyüklükteki işletme: İki yüz elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yüz yirmi beş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Danışmanlığı Nedir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Danışmanlığı Nedir?
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Danışmanlığı Nedir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in daha hızlı büyümesi ve profesyonellerden danışmanlık alabilmesi için yapılan göreve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler danışmanlığı denir. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler danışmanları, işletmesini büyütmek isteyen ve buna ilişkin yollar arayan kişilere, her türlü konuda doktor gibi yardımda bulunur.

Danışmanlar, aynı zamanda Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’e her türlü sorunla ilgili atılacak adımların nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapabilir. Kısaca, KOBİ’lere her türlü bilgi, destek ve yardım için hizmet veren, profesyonel kişilere Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler danışmanı denir.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ile Esnaf Arasındaki Fark

Esnaf, bağımsız çalışan, yaptığı iş sermayeden ziyade kol ve beden gücüne dayanan girişimcileri tanımlamak için kullanılır. Zanaatkâr ve küçük ticarethane sahipleri esnaf olarak anılır. Esnaf ile taciri ayırmada temel olarak emek-sermaye yoğunluğu dikkate alınmaktadır. Kobilerde daha çok sermaye ön plandadır.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ile Büyük İşletme Arasındaki Fark

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ve büyük işletmeler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar;

  • KOBİ ‘de çalışan kişiler patron için çalışmaktadır, büyük işletmelerde ise bazı kişiler şirket için bazı kişiler ise kendisi için çalışmaktadır. 
  • KOBİ’lerde bütçe yoktur, masraf merkezi kültürü bulunmaktadır. Büyük şirketlerde ise bütçe söz konusudur.
  • KOBİ’lerde ofis olmak zorundadır. Büyük işletmelerde ise uzaktan çalışılma imkanı olsa bile ofis prestijdir ki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler de şirket girişi mütevazi, kurumsalda ihtişamlıdır.

Nasıl KOBİ Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KOBİ Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!