Kontrollü Yeni Normalde 2. Gün

Daha Fazla Göster

Koronavirüs pandemisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatı büyük ölçüde etkiledi. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren çok fazla önlem ardı arkasına geldi. Vatandaşların sağlığının korunması için büyük önlemlerin alındığı dönemler, artık sona ermiş gözüküyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği sesleniş konuşmasında, birçok yasağın kalktığı duyuruldu.

Erdoğan, seyahat planlamalarından kalkan yasaklara kadar çok sayıda detayı vatandaşlar ile paylaştı. Önlemlerin bazıları kaldırılırken, bazıları hakkında çeşitli düzenlemeler ile gevşetme yapıldı. Tüm alınan kararlar, Türkiye’nin 1 Haziran 2020 ile birlikte yepyeni bir döneme girmesine de öncülük yaptı.

Alınan kararlarla beraber, başta seyahat kısıtlamaları olmak üzere çok sayıda mekan ve restoran hizmet vermeye tekrardan başladı.

Yaz turizminin devamlılığı hakkında çok fazla soru işareti yer alıyordu. Türkiye, koronavirüs pandemisinde veri grafiği anlamında bakıldığı zaman düşüşe geçen ülkelerden biri oldu. Her ne kadar eskisi gibi yoğun bir yerli ve yabancı turist akını olmayacak olsa da, yaz turizmi bu sezon yine tatil beldelerinin ana gelir kaynağı haline gelecek. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ile, yaz tatili için en büyük engel aşılmış oldu.

Vatandaşlar, sosyal mesafe kurallarına uyarak restoran, cafe ve plajlarda da vakit geçirebilme şansına sahip olacak. Özellikle plajlar ve cafeler, sosyal mesafe kurallarına göre adeta baştan yaratıldı. Yaz sezonu, pandeminin etkilerinin azalması için tüm bu önlemleri zorunlu kılıyor. Kurallara uyulduğu taktirde, sorunsuz bir tatil sezonu bizleri bekliyor.

Elbette ki yeni normalin ikinci gününde bazı önlemlerin kaldırılması da soru işaretleri yaratıyor. Özellikle İstanbul’da toplu taşıma araçlarındaki yüzde 50’lik kapasitenin kaldırılması, iç içe yolculuğun habercisi oldu. Sosyal mesafe artık ana kavramımız halini almışken, bu mesafenin toplu taşımada kaldırılması riskleri beraberinde getirebilir. Her şeye rağmen, Türkiye 1 Haziran’dan sonra yepyeni bir dönemi ve önemli bir sınavı başarıyla verebilecek bir kapasiteye sahip.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kontrollü Yeni Normalde 2. Gün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!