1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. KONUŞMADA ÜSLÛP
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

KONUŞMADA ÜSLÛP

A+A-

KONUŞMADA ÜSLÛP

 İnsanı tanıtan  en önemli özelliklerden bir tanesi konuşma tarzıdır. Kullandığı kelimeler ve kelimeleri ifade ediş biçimi, o insanın konuşma üslûbunu yansıtır. Üslupla hayata bakış açısı ve kişilik arasında güçlü bir bağlantı vardır. Çünkü üslûp insanın ta kendisidir. Bu nedenle büyükler ‘’insan sözünden , hayvan yularından tutulur ‘’ demişlerdir.

 

 Meselelerin zamana , şartlara, muhatabına ve konjonktüre bağlı olarak ifade edilme biçimi üslûbu anlatır. Her halin gerektirdiği bir konuşma üslûbu vardır . Allah , Kur’an-ı Kerim de‘’..insanlara güzel sözler söyleyin…’’(Bakara/83) ayetiyle konuşmalarda  güzel ifadeler kullanmayı emredip , kavl-i leyyine davet eder. Peygamberi Hazreti Musa’yı Firavın’a gönderirken bile ‘’yumuşak sözle hitap edin ona ‘’ der.  Bu nedenle doğru bir şekilde anlaşıp sorunları çözmek isteyen her insan, bu ilkelere dikkat etmeli , konuşma usul ve üslubunu yerli yerinde kullanmalıdır. İster ses olsun ister söz, uygun bir üslûpla muhatabını ikna etmelidir. Öyle ki, kalbine dokunulamayan insanın beynine girilmesi zordur.

 

 Konuşmalarda üslup, meselenin sunuş şeklini ifade eder. Chesterfield ‘’Üslûp; düşüncelerin elbisesidir’’ der. Sözler kadar üslup ta, insanı vezir de eder rezil de. Bu yüzden ki hem söylenenin ne olduğu  hem de nasıl söylendiği çok önemlidir. Kendini doğru ifade edebilme ve isabetli iletişim kelimelerden daha çok üslupla ilgilidir. Çoğu insan  amacını çok iyi anlatamaz. Niyetindeki  net bir biçimde ortaya seremez. Kıt kelimeler ve yanış bir üslup seçip ifade yetersizliği yaşar. Bundandır ki ‘’herkes söylediğimi yanlış anlıyor’’ ve’’kendimi doğru ifade edemiyorum’’tarzında yakınmaları çok olur. Bunlar üslubun yanlış kullanılması ile ilgili bir durumdur. Bazen tek bir kelime bile ufacık meselelerin  büyük bir olay haline gelmesine neden olur. Bu nedenle çok ve ayrıntılı konuşmak yerine doğru kelimeler seçip bunları uygun bir üslupla sunmak gerekir. Tıpkı ‘’Burada sigara içmek yasaktır’’ cümlesi ile ‘’ Sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz’’ cümlesi arasındaki üslup farkı gibi ! Birinci cümledeki  üslup demir gibi sert iken , diğeri kelam-ı kibardır.

 

  İnsan, aynı kapıya çıkan bir konuyu farklı şekillerde ifade edebilir. Kralın rüyasında olduğu gibi ; Padişahın biri rüya görmüş ve ertesi sabah ülkenin en iyi rüya tabircisini çağırtmış ve ona rüyasını anlatmış; ’Rüyamda dişlerimi birer birer çektiler. Bir tek azı dişim kaldı, onu da kendim çektim. Bu ne anlama geliyor yorumla bakalım?’’demiş. Rüya tabircisi, ’Padişahım, oğlunuz, kızınız ve karınız ölecek, sonra da siz öleceksiniz’ demiş. Padişah çok sinirlenmiş ve rüya tabircisinin başını vurdurmuş. Ardından bir rüya tabircisi daha çağırtmış. Bu rüya tabircisinin ise rüyayı şöyle yorumlamış; ’Padişahım siz; kızınızdan, oğlunuzdan ve karınızdan daha çok yaşayacaksınız. Padişahın gözleri parlamış ve çok sevinmiş. Rüya tabircisinin en güzel ödüllerle ödüllendirilmesi için muhafızlarına emir vermiş. Halk bu duruma çok şaşırmış ve rüya tabircisine sormuş; ‘’Her ikiniz de aynı şeyi söylediniz ama kral onu cezalandırırken seni ödüllendirdi neden ama ?’’ Rüya tabircisi cevap vermiş ; ‘’Üslup farkı’’

 

Anlatılmak istenen şeyi en iyi şekilde anlatmanın her zaman bir yol vardır. İnsanların konuşa konuşa  değil, uygun bir üslupla konuşursa anlaşır. Yeter ki insan o üslûbu bulmaya ve  uygulamaya  çabalasın.

Bu yazı toplam 48027 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.