Konut Hesabı ve Devlet Katkısında değişiklik yapıldı

Konut hesabı ve Devlet katkısı başvuruları bugün başlamıştı. Ayrıca bugünkü resmi gazete’de yapılan konut hesabı ve devlet katkısı yönetmeliği değişikliği oldu. İşte detaylar.

23678
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelikte değişiklik yapılması ile bugün konut hesabı ve devlet katkı için başvuracakları ilgilendiren bazı önemli değişiklikler yapıldı. Öncelikle konut hesabının açılması ve işletilmesine ilişkin genel esaslar bölümünde yer alan Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesini haiz müstakil tapu sahipleri adına konut hesabı açılamaz şeklinde olan kısım şu şekilde değiştirildi: Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına konut hesabı açılamaz.

Konut hesabına ilişkin ödeme planı bölümünde Bankalar düzenli ödemelere ilişkin ilgili ayın veya üç aylık dönemin ilk işgünü ile son işgünü arasında tarihler belirleyebilir. Bundan sonra gelmek üzere eklenen madde: Konut hesabının vade sonu tarihinin resmi tatile gelmesi durumunda takip eden ilk işgününde yapılan ödeme ilgili şu madde kapsamında ihlal sayılmaz denildi. (Katılımcı aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde en fazla üç defa, üç aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde en fazla bir defa ödeme yapmayabilir.)

Dördüncü ve beşinci fıkralarda yer alan hallerde konut hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamaz maddesi yerine eklenen yeni madde: Çekim hakkının kullanılması halinde konut hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamaz denildi.

Devlet katkısına ilişkin esaslar bölümünde yer alan Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren 7 nci madde kapsamında başka bir konut edinmemiş olması maddesi şu şekilde değiştirildi: Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması olarak değişti. Konut hesabı ve Devlet katkısı yönetmeliği değişiklikleri için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!