Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!

Konut sigortası ve DASK arasında birden fazla fark bulunmaktadır. İşte detaylar!

71024
Daha Fazla Göster

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!
Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!

Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark! Konut sigortası; evinizi ve isterseniz eşyalarınızın bazılarını veya hepsini hırsızlık, hırsızlığa teşebbüs, su baskını, yangın ve doğal afetler vb. sonucu oluşabilecek zararları karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

Yaşadığınız çevrede bu olaylar sık gerçekleşiyorsa sigorta yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Sigorta yaptırarak bu afetler sonucu cebinizden çıkacak parayı minimuma indirebilirsiniz.

Deprem sigortası; devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. 17 Ağustos büyük Marmara depreminden sonra zorunlu olmuştur. Zorunlu deprem sigortası, deprem ve depremin neden olduğu yangın, yer kayması, patlama, yanma, tsunami poliçede bulunan limit kadar koruma sağlar.

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki 5 Fark!

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki 5 Fark!
Konut Sigortası ve DASK Arasındaki 5 Fark!
  • Konut sigortası ile DASK arasındaki belki de en önemli fark konut sigortası zorunlu değildir. DASK ise devlet tarafından zorunlu tutulmuştur.
  • Zorunlu deprem sigortasında sigortalı olan tapunun sahibidir. Konut sigortasında ise hem ev sahibi tarafından yaptırılabildiği gibi aynı zamanda kiracılar da yaptırabilir. Yalnız kiracıların yaptıracağı konut sigortasında yalnızca eşyalar korunma altına alınmaktadır. Konut sigortası poliçede kapsamındaki acil durumlara karşı sigorta işlemleri yapılır. DASK da ise, deprem ve depremin neden olduğu acil durumlar için sigorta işlemi yapılır.
  • Konut sigortası dilerseniz depremin neden olacağı zararları da sigorta poliçenize koyabilirsiniz. Eğer sigorta poliçenize depremin neden olacağı zararları da koyarsanız DASK poliçenizin limitlerinin aşılması durumunda sizlere ek koruma seçeneği sunmaktadır. DASK sigortası yapıldığı zaman poliçenizde size belirli bir limit koyacaklar. Deprem sonucunda bir hasar meydana gelirse ve bu hasar DASK da bulunan limiti aşıyorsa konut sigortanız yoksa bu aşan kısmı kendi cebinizden yaptırmak zorunda kalırsınız. Eğer konut sigortanız var ve deprem riski de ekli ise konut sigortanız bu farkı karşılar. Paranız cebinize kalır.
  • DASK devlet tarafından zorunlu tutulduğu için iptali söz konusu değildir. Konut sigortası ise devlet tarafından zorunlu tutulmadığı için sigorta firması ve sigortalı olan anlaşma sağlayamadığı takdirde iptal edebilirler.

https://www.mymemur.com.tr/dask-raporu-nasil-alinir-127036h.htm

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Konut Sigortası ile DASK Arasındaki 5 Fark!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!