Kopya Çekmek Günah Mı?

Öğrenci olan herkes illaki kopya çekmiştir . Fakat üstlendiğimiz sorumluluk ne olacak?

12451
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam dini her insanın kendi emeğiyle çalışıp rızık elde etmesini öğütler. Başkalarına el açıp dilenmeyi ise ayıplar. İslam her bir bireyin çaba göstererek zaman ve emek harcayarak helal yoldan helal kazançlar etmesini arzu eder.

İslam dininin temel kaynaklarından Kur’an-ı Kerim ve Hadis metinlerinde insanların el emeğine, insanların birbirleri üzerine olan hakları dair çok açık uyarılar ve tavsiyeler söz konusudur. İşte bu doğrultuda kopya meselesini ele alacak olursak kopya, bir kişinin İslam Dininin gerekli gördüğü çalışma ve emek verme meselelerini atlayıp bir nevi hazıra konma durumudur.

Hiçbir emek verilmeksizin elde edilmeye çalışılan başarı diğer insanların hakkına girmektir. Çünkü sınavlara giren her bireyin başarı elde etmesi ancak çalışmak ve kurallara uymakla gerçekleşmelidir. Kopya çekerek hiç çalışmadan başarı elde ettiğimiz takdirde emek veren insanla aynı başarıyı elde etmiş oluruz. Ama ortada çalışan-çalışmayan ayrımı kalmaz. Sınavların yapılış maksadı da bu değil mi? Bilenle bilmeyeni ayırt etme.

Hz. Muhammed (s.a.s) ne güzel ifade etmiş ele aldığımız hususu; ‘’ Hiç kimse kendi elinin emeğiyle kazandığından daha hayırlısını yememiştir’’.  Mesele burada çözülüyor işte . Peygamberimiz apaçık ifade ediyor insanın çalışması gerektiğini, emek harcaması gerektiğini ve başkalarına dayanmadan sonuç alınması gerektiğini. Ayrıca hadis rivayetlerinde yer alan ifadelere göre şunu iyi bilmeliyiz ki gerçek bir Müslüman başka bir insanın hakkını yemişse ahiret hayatında hesaba çekildiğinde hakkını yediği kişi veya kişilerden helallik almadıkça hesabı tamamlanmayacaktır.

Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresinde yer alan 188. Ayet aynen şöyledir ve kesin ifadeler içerir: ‘’Malınızı aranızda haksız yere yemeyin. İnsanların mallarının bir kısmını günah bir şekilde hakimlerin yardımıyla bile bile haksız olarak yemeyin! ‘’ İşte bu ayet bize açıkça gösteriyor ki kopya çekmekte başkasına ait malı(bilgiyi) haksız yere yemek oluyor.

Peki ya kopya çekerken karşı tarafın rızası varsa yine sorumlu olur muyuz? Cevap tabi ki oluruz çünkü kopya yöntemi her ne türlü olursa olsun illa ki bir kişinin hakkını yiyerek haksız başarı elde etmektir.  Bir sınıfın tamamı kopya çekse yine aynı mıdır? Evet aynıdır çünkü sınava giren diğer adaylar, okullar yani o sınava muhatap olan tüm insanları etkileyen bir sonuç değişikliğine yol açar. İster bir kişi çeksin isterse bin kişi çeksin sonuçta haksız yere emek harcamadan gerçekten emek verenler gibi başarı elde etmek büyük bir sorumluluktur. Günah değildir demekte büyük bir sorumluluktur. Şu atasözleri de unutulmamalıdır;

Emek olmadan yemek olmaz

El atına binen tez iner

Taşıma suyla değirmen dönmez

Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kopya Çekmek Günah Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 3 sene önce

  çok haklısınız. aranızda kopya çeken var mı

 2. 5 sene önce

  Kesinlikle dogru soyluyorsunuz

2 Yorum

 1. 5 sene önce

  Kesinlikle dogru soyluyorsunuz

 2. 3 sene önce

  çok haklısınız. aranızda kopya çeken var mı

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!