Korkutan Açıklama: İkinci Dalgaya Yaklaştık, Hastaneler Doldu!

Diyarbakır’da son bir haftalık süreçte covid-19 teşhisi koyulan hasta sayısı 300’e ulaştı.

62620
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Vaka Sayılarına Yetişemez Duruma Geldik”

İkinci dalga endişesinin yaşandığı Diyarbakır’da son 1 haftada 300 kişiye yeni tip koronavirüs covid-19 teşhisi koyuldu. Şehirdeki hastanelerde ve kliniklerde yer kalmadığı bildirildi. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Recep Tekin, Diyarbakır’da ortaya çıkan yeni vakalara bakıldığında ikinci dalgaya yakın olunduğunu söyledi. Vaka sayılarının bu hızla artması halinde şehirde ikinci dalganın da aşılacağını, vaka sayılarına yetişemez duruma geldiklerini söyledi.

Vaka Sayılarındaki Artış Korkutuyor

Türkiye’de salgınla mücadele kapsamında 1 Haziran 2020’de normalleşme sürecine geçildi. Diyarbakır’da bu süreçte yaşanan rehavet vakaların artış göstermesine sebep oldu. Diyarbakır salgın sürecinde kaydedilen başarıyla adından söz ettirmişti. Şimdi ise artan vakalar şehirde tedirginliğe yol açıyor. İkinci dalga açıklamaları yapılan şehirde hastanelerde yer kalmaması dikkat çekti. Vakaların artmasına vatandaşların kurallara uymamasının sebep olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamayla şehir genelinde maskesiz gezmenin yasak olduğu duyuruldu. Koronavirüs vakalarındaki sayınına artmasıyla beraber bazı mahalle ve yerleşim alanları karantina altında tutuluyor.

“Hastanede Hizmet Vermekte Zorlanıyoruz”

Recep Tekin yaptığı açıklamada Diyarbakır’da ikini dalgaya yakın bir durumun ortaya çıktığını, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin şehirdeki iki pandemi hastanesinden biri olduğunu ve vaka sayılarındaki artıştan dolayı klinik sayısını artırdıklarını, vaka sayılarına ve yeni vakalara yetişemez olduklarını, hizmet vermekte zorlandıklarını, hastanede kapasitenin dolmak üzere olduğunu söyledi. Diyarbakır’da vatandaşların maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uymadığının da altınız çizdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!